Soud zamítl odškodné pro exmanažera v souvislosti s H-Systemem

Bývalý náměstek ředitele pobočky Komerční banky Oldřich Machalický nemá nárok na odškodné zhruba tři miliony korun. Peníze požadoval v žalobě na stát za stíhání z účasti na podvodu s úvěry přes 800 milionů korun pro zakladatele vytunelovaného H-Systemu Petra Smetku.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

V odvolacím řízení o tom dnes rozhodl Městský soud v Praze, který tak potvrdil verdikt prvoinstančního soudu. Případem se bude zabývat Nejvyšší soud, protože Machalický proti rozsudku podá dovolání. ČTK to po vynesení rozsudku řekl jeho advokát Roman Jelínek.

V kauze obřích podvodů s úvěry šlo o to, že Smetka podle obžaloby získal v letech 1993 až 1994 od pobočky KB snadno a rychle pro své firmy 12 úvěrů v celkové výši 814 milionů korun. Do zástavy dal bance podle spisu nadhodnocené pozemky, na kterých měly být postaveny domy. Podle žalobce šlo však o záminku k vylákání peněz, které neměly být nikdy splaceny. Obžalovaní vinu odmítali.

Soud se začal v pořadí již druhým případem týkajícím se H-Systemu zabývat v lednu 2008. Pravomocné rozhodnutí v kauze padlo v roce 2011, kdy bylo trestní stíhání Smetky a představitelů KB a H-Systému ukončeno. Jednání obžalovaných podle soudu nešlo kvalifikovat jako podvod. V úvahu prý přicházelo porušování povinnosti při správě cizího majetku, v takovém případě ale bylo trestní stíhání promlčeno. Soudy tak nakonec stíhání Machalického a dalších pěti lidí zastavily.

Poté se Machalický obrátil nejprve na stát s žádostí o odškodné a když neuspěl, dal ji k soudu. Obvodní soud pro Prahu 2 loni žalobu zamítl s tím, že na náhradu škody nemá nárok. Soud odkázal na rozsudek trestního senátu městského soudu, podle něhož se Machalický trestného činu dopustil. Podle dnešního rozhodnutí odvolacího senátu však z tohoto usnesená nelze dovodit, že by byl Machalický vinen. Jinak se se závěry obvodního soudu ztotožnil.

"Měl podat návrh na dokončení trestního řízení tak, aby bylo dokončeno konečným závěrem o jeho vině či nevině. V situaci, kdy tak neučinil, není rozhodnutí o zastavení trestního řízení nutno pohlížet jako na rozhodnutí nezákonné," řekla předsedkyně senátu Ludmila Petráková. Machalický proto podle soudu nemá na odškodné nárok a jeho dovolání považoval za nedůvodné.

Advokát Machalického nesouhlasí s tím, že měl podat návrh na dokončení trestního řízení. Podle něj trestní řád tuto možnost umožňuje ale nenařizuje. "Povinnost dokázat, že trestní řízení bylo vedeno v souladu se zákonem, to by podle mého názoru měl prokázat stát," řekl Jelínek. Podle něj bylo trestní řízení v kauze zahájeno na "politickou objednávku", protože zástupci poškozených klientů H-Systemu chtěli kriminalizovat manažery Komerční banky.

První kauzou, kterou se soudy zabývaly v souvislosti s H-Systemem, bylo vytunelování stavební firmy, při kterém přišlo podle soudů nejméně 1095 lidí o minimálně 980 milionů korun. Smetka za to dostal 12 let vězení. Za mřížemi je od roku 2006, letos bude mít za sebou deset let trestu.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články