"Nečekali jsme, že tak rychle a s takovou lehkostí krajský soud o naší žalobě rozhodne. Zřejmě alibisticky předpokládá, že spor stejně skončí u Nejvyššího správního soudu, takže hlavním kritériem byla zřejmě rychlost. Až plnohodnotný rozsudek získáme, tak počítáme, že kasační stížnost podáme," uvedl Patrik.
Důvodem sporu je výjimka ze zákona k zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů živočichů. Jedná se například o batolce červeného, křečka polního či skokana štíhlého, kteří by mohli stavbou podle ekologických aktivistů trpět. Výjimku povolil olomoucký krajský úřad a ministerstvo životního prostředí rozhodnutí úřadu potvrdilo loni v říjnu. Resort v tomto případě odkázal mimo jiné na převahu veřejného zájmu.
Aktivisté proti rozhodnutí ministerstva podali loni na začátku prosince žalobu k soudu. Děti Země ve své žalobě namítaly, že ministerstvo potvrdilo výjimku v rozporu se zákonem. Současně navrhly, aby soud posoudil, zda by byla vhodnější jiná trasa dálničního obchvatu Přerova.
Podle aktivistů není zcela jasné, kam a za jakých podmínek se budou živočichové stěhovat nebo kdy začíná a končí vegetační období a hnízdění ptáků. Změnou trasy se chtějí vyhnout také vedení dálnice přes přerovskou místní část Dluhonice.
Na možné zdržení stavby kvůli protestům aktivistů již dříve upozornilo vedení přerovské radnice, které kvůli husté dopravě ve městě bojuje za dostavění D1 už řadu let. Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska. Předloni začala stavba úseku mezi Lipníkem a Přerovem, na který má tato zbývající část navázat.
Diskuze k článku ()