Spolky menšin asi dostanou právo žádat o dvojjazyčné názvy ulic

Praha 12. června (ČTK) - Spolky, které zastupují zájmy národnostní menšiny a působí na území obcí alespoň pět let, nejspíš budou moct nově požádat o dvojjazyčné pojmenování ulic. Ministerstvo vnitra také asi bude moci zasahovat do územních sporů mezi obcemi. Nyní jsou takových pří tři desítky. Vyplývá to z vládního návrhu novely zákona o obcích a dalších zákonů, který doporučil Sněmovně schválit beze změn výbor pro veřejnou správu.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

V Česku jsou nápisy s dvojjazyčnými názvy obcí hlavně ve Slezsku, kde žije významná polská menšina. České i polské názvy ulic jsou například v Českém Těšíně na Karvinsku.

Nyní mají obce povinnost provést takové označení v případě, že se podle posledního sčítání lidu k cizí národnosti přihlásilo alespoň deset procent obyvatel obce, kteří o ně požádali příslušný výbor a jejichž návrh schválilo obecní zastupitelstvo. Novela zákona počítá s tím, že by nově bylo povinné zavést označení v jazyce národnostní menšiny i v případě, že o to požádá spolek, který zastupuje zájmy menšiny. Nová by také byla povinnost dvojjazyčných názvů v případě, že v obci žilo alespoň deset procent občanů národnostní menšiny podle dvou posledních sčítání lidu.

Ministerstvo vnitra bude moct díky novele rozhodovat ve správním řízení o územních sporech mezi obcemi, které vznikly například slučováním nebo rozdělováním obcí. Nyní se na urovnání sporu musí dohodnout dotčené obce, což je v některých případech složité.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články