Dozorový orgán země, kde jsou spotřebitelé poškozováni, se bude moci obrátit na dozorový orgán státu, odkud pochází pachatel, a požádat ho o přijetí opatření, aby protiprávní jednání skončilo. Spolupráce mezi unijními státy už funguje, ale tato novela by ji měla podle ministerstva průmyslu a obchodu zlepšit tak, aby byl spotřebitel více ochráněn.
Ústředním styčným orgánem pro přeshraniční spolupráci bude ministerstvo průmyslu a obchodu. Mezi správními úřady, které mají dohlížet na dodržování pravidel evropského nařízení, budou například Česká obchodní inspekce, Česká národní banka, Státní veterinární správa a krajské nebo obecní živnostenské úřady.
Když bude dozorový orgán zjišťovat, zdali byl porušen zákon, bude moci podle novely požádat banky nebo záložny o sdělení čísla bankovního účtu nebo údaje o majiteli účtu, případně o zmocněnci k tomuto účtu. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že už nebude moci zjišťovat konkrétní toky peněz. Poslanci na návrh hospodářského výboru doplnili do novely ustanovení, které úřadům uloží informovat dotčené firmy o tom, že o nich tyto údaje požadovaly.
Změna zákona měla nabýt účinnosti letos 17. ledna. Poslanci ji odložili na 1. červenec.
Diskuze k článku ()