Menu

Aktuality

Správní soud zamítl stížnosti proti pokutám za pekárenský kartel

AktualityČTK21.12.2017
ČTK21.12.2017

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnosti směřující proti pokutám za kartel pekařů, které v souhrnné výši přesáhly 50 milionů korun. ČTK to zjistila z úřední desky. Pokuty vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firmám Delta pekárny, OK Rest (dříve Odkolek) a Penam.

Spor se vleče roky, měl několik zvratů. Nejvyšší správní soud zatím nezveřejnil odůvodnění dnešního rozhodnutí, má na to měsíční lhůtu. Firmy se nyní teoreticky mohou obrátit na Ústavní soud, který už do kauzy jednou zasáhl.

Vlastník Penamu, společnost Agrofert, zatím rozhodnutí soudu nemá. "Jde o případ z doby, kdy společnost Penam nebyla součástí koncernu Agrofert. O rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nemáme v tuto chvíli jakékoli informace, proto věc nemůžeme blíže komentovat a předjímat další postup," uvedl na dotaz ČTK mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Úřad většinu důkazů o kartelu zajistil při přepadovém místním šetření v roce 2003. Firmy opakovaně kritizovaly právě způsob získání podkladů, právníci jej označovali za "rybářskou výpravu". Chtěli tím naznačit, že úřad dopředu žádné důkazy vlastně neměl.

Justice se nejprve zákonností místního šetření v sídle firem příliš nezabývala, poté ale zasáhl Ústavní soud. S odkazem na rozsudek Evropského soudu pro lidská práva dospěl k závěru, že je povinností státu zajistit následnou soudní kontrolu přiměřenosti a nezbytnosti místního šetření.

Krajský soud v Brně proto případ loni v říjnu znovu projednal a konstatoval, že postup úřadu byl v souladu se zákonem. "Už když šetření probíhalo, existovaly konkrétní skutečnosti, z nichž bylo možné vysledovat, jaké je podezření, jakého období se týkalo a koho," uvedl loni soudce krajského soudu David Raus. O žádný "lov informací" podle něj nešlo.

Delta pekárny dostaly pokutu 24,8 milionu, OK REST 14,8 milionu a Penam 13,2 milionu korun.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři