Menu

Aktuality

Spuštění registru hráčů plánuje ministerstvo financí v roce 2018

AktualityČTK22.12.2016
ČTK22.12.2016

Praha 22. prosince (ČTK) - Ministerstvo financí (MF) zatím nemá připravený registr hráčů hazardních her. Jeho start předpokládá v průběhu roku 2018. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Filip Běhal. S registrem hráčů přitom počítá nový zákon o hazardu, který vstoupí v účinnost již 1. ledna 2017. Podle Běhala je v současné době ministerstvo naopak připraveno na rozhodování ohledně blokace webů ilegálních provozovatelů. Kontroly zahájí hned od začátku nového roku, zaměřit se chce hlavně na nelegální provozovatele. Podle odhadů jich je v tuzemsku až 40.

"Ustanovení o informačním systému, který zabezpečí, že účast na hazardních hrách nebude umožněna osobám nacházejícím se v rejstříku vyloučených hráčů, se nachází v odložené účinnosti. Jeho start předpokládáme v průběhu roku 2018 podle toho, jak rychle se podaří vysoutěžit dodavatele systému," uvedl Běhal.

Nový zákon počítá s tím, že hráči se budou muset registrovat a povede se rejstřík vyloučených lidí, kteří nebudou smět hrát. Automaticky v něm budou všichni lidé v osobním bankrotu nebo hmotné nouzi. Provozovatelé budou muset informovat o délce hraní a celkové prohře od aktivace účtu.

Podle předsedy sdružení Občané proti hazardu (OPH) Martina Svobody znamená nefunkčnost rejstříku velký problém. "Je to podobné, jako když chcete někoho za trestný čin poslat do vězení, ale nemáte ho postavené. Proto zatím nelze říct, o kolik se sníží počet patologických hráčů. Zatím se to změní pouze kosmeticky, ale až registr naběhne, bude to mít větší dopad," řekl Svoboda.

Podle nového zákona může ministerstvo zablokovat webové stránky nelegálním provozovatelům, kterých je podle odhadů až 40. Běhal uvedl, že MF je na rozhodování o blokaci připraveno. V současné době má vytvořen seznam webových stránek provozovatelů, kteří nemají platné povolení k provozování hazardních her na internetu a kteří cílí na české hráče. V prvních dnech nového roku podle něj ministerstvo tento seznam zaktualizuje a tyto provozovatele vyzve, aby protiprávní stav odstranili. To mohou udělat tak, že se buď zlegalizují nebo na české hráče cílit přestanou.

"S těmi, kteří budou výzvu MF ignorovat, bude v následujících týdnech zahájeno správní řízení. Na jeho závěru může být uložení sankce, dodatečné zdanění ilegálních příjmů či blokace plateb a internetových stránek," doplnil Běhal.

Kontroly podle něj zahájí ministerstvo hned od začátku roku. "S ohledem na palčivost problému bude nejvyšší intenzita zaměřena na nelegální provozovatele, ale kontrola bude vykonávána ve všech oblastech," dodal Běhal.

Asociace provozovatelů kurzového sázení (Apkurs), která sdružuje Tipsport, Chanci a Fortunu, možnost blokací vítá. "Je kolem toho zbytečná hysterie. Podle mě se to bude používat minimálně, je to myšleno jako varovný výstřel. A je tam tolik pojistek, že se to zneužívat nebude," uvedl ředitel Apkursu Marek Herman.

S novým zákonem se změní i zdanění hazardu. Technická zařízení, tedy automaty, budou nově podléhat sazbě 35 procent. Na ostatní druhy se bude nadále vztahovat sazba 23 procent. Úprava zdanění nicméně příliš nemění stav platný od letošního ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.

Od začátku letošního roku platí novela zákona o loteriích, která snížila obcím odvody z výnosů z automatů 80 na 63 procent. Od příštího roku se podíl pro obce mírně zvýší na 65 procent. U ostatních her se celostátní hrubý výnos daně rozdělí v poměru 70 ku 30 ve prospěch státního rozpočtu.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři