Stanovisko předsedy ČAK k mediálním prohlášením JUDr. Hany Marvanové

S velkým překvapením a nevolí jsem včerejšího dne (2. 6. 2014) sledoval opakovaná mediální vystoupení JUDr. Hany Marvanové, náměstkyně ministryně spravedlnosti a advokátky, která označila za jednu z příčin svého sporu s ministryní spravedlnosti a důvod svého odchodu z Ministerstva spravedlnosti jakési negativní působení a tlaky blíže nespecifikované advokátní lobby (snad dokonce advokátní komory!) ve věci změny advokátního tarifu.

Foto: Redakce

Jako představitel svobodné, samosprávné a nezávislé stavovské organizace se proti podobným výrokům JUDr. Hany Marvanové musím důrazně ohradit.

V posledních měsících jsem se za ČAK účastnil velkého počtu jednání jak v ústavněprávním výboru Poslanecké sněmovny, tak jednání u kulatého stolu, která svolávala ministryně spravedlnosti i samotná JUDr. Hana Marvanová v pozici její náměstkyně. Šlo o jednání otevřená a těchto jednání se účastnili nejen zástupci justice a dalších právnických profesí, nýbrž i zástupci veřejnosti.

Je pravda, že naše vystupování na těchto setkáních bylo razantnější, to ale až poté, co jsme byli informováni, že ministerstvo vedlo několik separátních jednání s představiteli a tvůrci návrhu novely občanského soudního řádu, nakonec v Poslanecké sněmovně předloženého skupinou poslanců (která je stále ve hře a kterou JUDr. Marvanová podporovala), podle níž má být opuštěna zásada přiznání náhrady nákladů řízení spočívajících v zastoupení advokátem u pohledávek do 10 000 Kč.  

Česká advokátní komora se řádně a včas k navrhovaným změnám advokátního tarifu, který je vydáván ve formě vyhlášky Ministerstva spravedlnosti, ve standardním připomínkovém řízení podrobně vyjádřila a svá vyjádření publikovala i na svých webových stránkách.

Mediální vyjádření kolegyně Marvanové proto považuji za nepravdivá, zavádějící a ze stavovského hlediska za neetická.

V Praze dne 3. 6. 2014

JUDr. Martin Vychopeň, předseda České advokátní komory

                                                                                             

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články