Aktuality | ČTK | 14.03.2019

Stát by mohl nabízet za pozemky pro rezervu půdy tržní ceny

Praha 13. března (ČTK) - Stát by mohl nabízet tržní cenu za pozemky, které bude chtít koupit kvůli udržení státní půdní rezervy. Počítá s tím novela zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), kterou dnes v prvním čtení podpořila Sněmovna. Nyní ji posoudí sněmovní zemědělský výbor. Pozemkový úřad není podle vlády nyní schopen konkurovat trhu.

ČTK

ČTK

ČTK

Stát také získá přednostní právo na pozemky, které se převádějí z rezervy pro hospodaření SPÚ do rozvojových programů, jež schválila vláda. Celková výměra státní rezervy pro výkon SPÚ nesmí klesnout podle zákona pod 50.000 hektarů. Nyní chce ministerstvo dodat, že směny a koupě pozemků se uskutečňují nejvýše za cenu obvyklou podle zákona o oceňování majetku.

Nově také bude podle novely umožněno zařadit pozemky do veřejných nabídek opakovaně. Měl by se také zjednodušit převod půdy organizačním složkám státu nebo státním organizacím a podnikům, které je potřebují pro rozvojové programy, pozemky by už neměly procházet účetnictvím ústředního správního úřadu.

cena tržní novela zákona půda Pozemkový úřad

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze