Stát se musí omluvit studentovi za opsání práce v kauze opencard

Praha 14. září (ČTK) - Ministerstvo vnitra se musí omluvit studentu práv Martinu Richterovi za to, že policie část obvinění v kauze opencard opsala z jeho studentské práce. O omluvě ve čtvrtek rozhodl pražský městský soud. Richter to dnes řekl ČTK. Rozsudek zatím není pravomocný. Stát se proti němu může odvolat. V kauze opencard čelí obžalobě deset stávajících i minulých radních za TOP 09 a ODS, včetně Richterova otce.

Česká tisková kancelář
Nejvyšší státní zástupce, dovolání v kauze Bečvářova statku
Foto: Fotolia

Soud v unesení uvedl, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) použil text protizákonně a bez svolení autora a to "způsobem vzbuzující klamavý dojem, že autorské dílo je výsledkem pečlivého uvážení policejního orgánu". Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) už dříve na základě podnětu rozhodla, že postup detektivů není trestným činem ani přestupkem.

"Nežádal jsem nic jiného, než aby stát uznal, že policie jednala nezákonně a že by takto postupovat neměla," uvedl student. Detektivové podle něj ze studentské práce na téma trestněprávní odpovědnosti zastupitelů jen slepě opsali tři normostrany místo toho, aby se případem skutečně zabývali. "Chtěli zřejmě vzbudit dojem, že je text obvinění propracovaný a že jeho přípravou strávili hodně času," doplnil.

Obžalobu v kauze opencard podalo městské státní zastupitelství v červnu. Dohromady 15 lidí, tedy deset radních a další úředníci, se budou zpovídat z údajného porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Mezi obžalovanými je i primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS). Všichni považují kauzu za vykonstruovanou a zpolitizovanou. Jiným pěti bývalým úředníkům magistrátu už soud uložil podmíněné tresty.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé by na ni také měli získat různé slevy. Projekt, který vznikl v době, kdy Prahu vedl primátor Pavel Bém (ODS), vyvolal řadu podezření, především kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek. V počátcích projektu Praha uzavřela několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál už nejméně 1,35 miliardy korun.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články