Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, Kafka za obecné ohrožení navrhl 20 let vězení. Podle obžaloby se stejného trestného činu dopustil i další distributor Martin Jirout z Trutnovska, pro něhož státní zástupce žádá 15 či 16 let za mřížemi. Těmto čtyřem hrozí 12 až 20 i výjimečné tresty včetně doživotí.
Zbylých šest ve Zlíně souzených prodejců kontaminovaného alkoholu Kafka obžaloval z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Předseda senátu Radomír Koudela je však již dříve upozornil, že i jejich jednání může soud kvalifikovat jako obecné ohrožení s výše zmíněnou sazbou.
Zlínský soud začal případ projednávat 3. března a dokazování ukončil po patnácti hlavních líčeních 30. dubna. Rozsudek bude podle Koudely vynesen 21. nebo 22. května. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.
Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou zhruba z poloviny metanolem a ze zbylé části etanolem. Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku dělníkovi Vaculovi, jenž směs dál distribuoval.
Křepela i Fian vinu u soudu popřeli. Vacula od začátku skutek doznává a s policií spolupracuje. Odmítá jen, že by jím dodaný alkohol pila většina poškozených. Vinu popírá i sedm ve Zlíně dalších souzených distributorů, z nichž prý nikdo o kontaminaci lihu metanolem nevěděl. Většina odmítá i svůj podíl na nelegálním obchodu s alkoholem.
zdroj ČTK
Diskuze k článku ()