Strany a hnutí musí opět předkládat zprávy o svém hospodaření

Praha 25. března (ČTK) - Politické strany a hnutí musí stejně jako každým rokem předložit do 1. dubna Poslanecké sněmovně výroční finanční zprávy o svém loňském hospodaření. Informují v nich nejen o svém hospodářském výsledku, ale i darech, které obdržely od sponzorů. Od celkem 244 stran a hnutí, které ke konci loňského roku evidovalo ministerstvo vnitra, zatím do Sněmovny dorazily asi tři desítky zpráv.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Strany mohou výroční zprávy doručit přímo do Sněmovny do konce dne nebo poslat poštou, v takovém případě rozhoduje poštovní razítko na obálce. Sněmovní kontrolní výbor prověří, zda zprávy dorazily včas a jsou úplné. Pokud některá strana dokument opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě zrušení. Předložení úplné zprávy je mimo jiné podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil zákonem dané příspěvky z veřejných peněz. Vedle základních údajů o hospodaření musejí strany a hnutí uvádět ve zprávách dary od jednotlivců i firem včetně darovacích smluv.

Výsledky svého hospodaření už zveřejnila vládní KDU-ČSL. Loňský rok uzavřela přebytkem 23 milionů korun. Sociální demokraté chtějí výroční finanční zprávu představit příští středu. "Výroční zprávu za uplynulý rok budeme odevzdávat do Poslanecké sněmovny na konci března a následně bude zveřejněna na našich webových stránkách," sdělila ČTK mluvčí ODS Jana Havelková.

Loni podalo své zprávy včas 150 stran z celkových 250 politických subjektů. V řadě z nich byly chyby. Například hnutí Žít Brno u některých dárců neuvedlo jejich adresy, ale e-mailové adresy. Sedm jiných stran nedoložilo darovací smlouvy k darům.

"Některé politické strany zjišťují až poté, co na ně vláda podá návrh na pozastavení činnosti, co všechno mají předkládat, byť je to v zákoně přesně uvedeno. Většinou zapomínají na zprávu auditora," řekl ČTK předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček.

Výroční zprávy kontroluje sněmovní kontrolní výbor. Poslanci však projednávají vládní novelu zákona o politických stranách, která počítá s tím, že na jejich hospodaření bude dohlížet nový úřad.

Předloha předpokládá, že nový úřad by tvořili předseda a čtyři členové. Předsedu by vybíral na šestileté funkční období prezident z kandidátů Sněmovny a Senátu, členy by ke jmenování hlavou státu nominoval Senát na návrh svých členů, dolní komory a prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. V úřadu by pracovala další desítka zaměstnanců. Náklady na vznik a existenci úřadu by v prvním roce byly podle zdůvodnění 20,5 milionu korun, v dalších letech 15,5 milionu korun ročně.

nlm mbc mal mha

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články