ÚOHS bude muset podle soudu zveřejňovat i nepravomocná rozhodnutí

Brno 5. června (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude muset podle nedávného rozsudku Krajského soudu v Brně zveřejňovat i nepravomocná rozhodnutí. Platí to minimálně v těch případech, kdy si o ně zájemci požádají. Podle odborníků to povede k větší transparentnosti činnosti ÚOHS. Úřad s aktuálním rozsudkem Krajského soudu v Brně nesouhlasí a bude podle mluvčího Martina Švandy podávat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

ÚOHS má ze zákona povinnost zveřejňovat v oblasti veřejných zakázek všechna svoje pravomocná rozhodnutí. Než ale některé případy dospějí do tohoto stadia, trvá to i více než rok. Podle odborníků je to problém. "ÚOHS prakticky nezveřejňuje výkladová stanoviska a mimo správní řízení odmítá poskytovat i jakákoli dílčí vyjádření k aplikaci zákonů, jejichž výkladem se při své činnosti zabývá, a to s odkazem na zaneprázdněnost," tvrdí právnička Vítězslava Kukáková, která činnost ÚOHS často kritizuje.

Podle ní jsou jediným pramenem, z něhož lze zjistit postoje ÚOHS, právě jeho rozhodnutí. Proto se obrátila na soud a ve dvou případech chtěla podle zákona o svobodném přístupu k informacím nepravomocná rozhodnutí. Podle Krajského soudu v Brně nic nebrání tomu, aby ÚOHS poskytoval nepravomocná rozhodnutí na žádost. "Omezení práva na informace nelze odůvodnit ani tím, že správní řízení je obecně neveřejné," uvedl dál soud. Podle něj nemožnost veřejnosti účastnit se jednání správního orgánu si nelze vyložit tak, že jednotlivci nemají právo na informace o výsledku tohoto jednání, kterým je právě rozhodnutí, byť nepravomocné.

Podle Tomáše Pfeffera ze sdružení právníků INDOC má aktuální rozsudek velký význam. "Právní názory ÚOHS se vyvíjejí i v rámci jedné prošetřované zakázky. Postupně vydává různá rozhodnutí, která jsou ale následně rušena a popírána rozklady. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se rozhodování ÚOHS zacyklí a kauzu si jednotlivá oddělení přehazují tam a zpět třeba i několikrát. Dobrat se k pravomocnému rozhodnutí tak trvá mnoho měsíců, nezřídka i let," uvedl Pfeffer. ÚOHS podle něj žádné ze svých rozhodnutí nepublikuje až do úplného a pravomocného ukončení případu. "Vše má rovněž vztah k nekonzistenci a netransparentnosti rozhodování ÚOHS," uvedl Pfeffer, který je kolegou Kukákové.

Podle Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr by měl ÚOHS postupovat nediskriminačně. "Není možné, aby některá rozhodnutí zveřejňoval, a jiná nikoliv. Má to i vliv na předvídatelnost rozhodování úřadu a tím i na právo na obhajobu účastníků řízení," uvedla Linhartová.

Některá rozhodnutí podle médií ÚOHS zveřejňuje příliš pozdě. Mladá fronta Dnes nedávno upozornila, že úřad dal na web rozhodnutí o pokutě 49 milionů korun Škodě Auto až poté, co o něj redakce požádala podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle Švandy to tak ale není. "Rozhodnutí nebylo zveřejněno, neboť v něm bylo nutno vyznačit obchodní tajemství. Tento proces přitom může v případech z oblasti hospodářské soutěže trvat řadu měsíců," uvedl Švanda.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články