ÚS dostal stížnost ženy, která kritizovala kampaň některých stran

Brno 28. listopadu (ČTK) - Ústavní soud obdržel stížnost ženy z Vraného nad Vltavou, která se u Nejvyššího správního soudu (NSS) neúspěšně pokoušela zpochybnit regulérnost letošních sněmovních voleb. Poukazovala na zobrazování zbraní v kampaních některých stran a také na postoj SPD k islámu. Podle ženy jsou hesla jako Stop islámu a Ne islámu nerealistická, a navíc v rozporu s ústavními principy.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

NSS ženin návrh na vyslovení neplatnosti zvolení skupiny středočeských poslanců zamítl. Koncem minulého týdne dorazila k Ústavnímu soudu stížnost, zjistila ČTK z přehledu plenárních věcí. Stížnost nemá přímý vliv na platnost voleb, Ústavní soud při rozhodování není vázán lhůtami.

Žena ke stížnosti připojila také návrh na zrušení části volebního zákona, jež popisuje, kdo může podat návrh na neplatnost volby kandidáta.

V řízení před NSS žena poukazovala jednak na to, že v různých volebních materiálech Realistů, TOP 09 a hnutí ANO se objevily zbraně. Soud konstatoval, že zobrazení zbraně není vždy výzvou k násilí, například ve volebních klipech TOP 09 šlo o zjevnou nadsázku.

"Nadsázka je obecně připuštěna i u běžné reklamy, o to více pak musí i s ohledem na ústavní rozměry soutěže politických stran být připuštěna i v rámci volební kampaně," stálo v rozhodnutí NSS, proti kterému směřuje ústavní stížnost. Hnutí ANO zase podle soudu chtělo zdůraznit téma bezpečnosti, použilo k tomu žlutou postavičku v kostýmu vojáka. Podobná situace byla u Realistů.

"Obecně lze shrnout, že v politickém marketingu, který se řídí zejména zákony mediální logiky, jsou běžnou strategii personalizace, hyperbolizace, symboličnost či zkratkovitost sloganů, a to zejména v období volební kampaně," rozhodl NSS, který ženě nedal zapravdu ani v její kritice hesel SPD.

"Citované slogany jsou opět zjevnou zkratkou, která je v politickém marketingu obecně přípustná. Navrhovatelkou uváděná faktická neproveditelnost doslovného významu těchto sloganů nemůže způsobit jejich nezákonnost," rozhodl NSS.

NSS dostal po sněmovních volbách 78 podnětů, vyhověl jedinému - komise ve středních Čechách masivně chybovaly při počítání preferenčních hlasů ODS. Místo Petra Bendla poslal soud do Sněmovny Martina Kupku.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články