Menu

Aktuality

Ústavní soud odmítl stížnost ženy kritizující volební kampaň

AktualityČTK10.01.2018
ČTK10.01.2018

Brno 11. ledna (ČTK) - Ústavní soud odmítl stížnost ženy, která kritizovala kampaň některých stran ve sněmovních volbách, zejména zobrazování zbraní a protiislámské výzvy. U Nejvyššího správního soudu (NSS) se neúspěšně pokusila zpochybnit regulérnost celých voleb, případně alespoň výsledek ve Středočeském kraji.

"Ústavní soud se ztotožňuje se způsobem, jakým se NSS věcně vypořádal s konkrétními námitkami stěžovatelky," stojí v usnesení.

V řízení před NSS žena poukazovala jednak na to, že v různých volebních materiálech Realistů, TOP 09 a hnutí ANO se objevily zbraně. NSS konstatoval, že zobrazení zbraně není vždy výzvou k násilí, například ve volebních klipech TOP 09 šlo o zjevnou nadsázku, která je v kampani přípustná.

Hnutí ANO zase podle soudu chtělo zdůraznit téma bezpečnosti, použilo k tomu žlutou postavičku v kostýmu vojáka. Podobná situace byla u Realistů. "Obecně lze shrnout, že v politickém marketingu, který se řídí zejména zákony mediální logiky, jsou běžnou strategii personalizace, hyperbolizace, symboličnost či zkratkovitost sloganů, a to zejména v období volební kampaně," rozhodl NSS, který ženě nedal zapravdu ani v její kritice hesel SPD.

Slogany jako Stop islámu a Ne islámu jsou podle ženy nerealistické, a navíc v rozporu se svobodou vyznání. "Citované slogany jsou opět zjevnou zkratkou, která je v politickém marketingu obecně přípustná. Navrhovatelkou uváděná faktická neproveditelnost doslovného významu těchto sloganů nemůže způsobit jejich nezákonnost," rozhodl NSS.

Žena ke stížnosti připojila také návrh na zrušení části volebního zákona. Vadilo jí to, že volby jako celek může zpochybnit jen politická strana, hnutí nebo koalice, nikoliv jednotlivý volič.

"Pokud stěžovatelka svou argumentací zpochybňuje stávající podobu právní úpravy soudního přezkumu voleb, lze v tomto směru souhlasit s názorem NSS, že změna příslušné právní úpravy náleží plně do pravomoci svěřené moci zákonodárné, nikoliv moci soudní, Ústavní soud nevyjímaje," konstatovali ústavní soudci.

NSS dostal po sněmovních volbách 78 podnětů, vyhověl jedinému - komise ve středních Čechách masivně chybovaly při počítání preferenčních hlasů ODS. Místo Petra Bendla poslal soud do Sněmovny Martina Kupku.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři