Menu

Aktuality

Ústecký kraj připraví legislativní změnu v sociálních dávkách

AktualityČTK06.07.2017
ČTK06.07.2017

Ústí nad Labem 6. července (ČTK) - Ústecký kraj připraví legislativní změnu v oblasti sociálních dávek. Vybrat chce jeden návrh, který prosadí do Poslanecké sněmovny, mohly by to být cenové mapy pro úřady práce. Už před lety se o změny pokusili starostové ve Šluknovském výběžku, kterým tehdejší ministři slibovali úpravu zákonů. Právě v Ústeckém kraji je velké množství sociálně vyloučených lokalit.

Krajská rada nyní jmenovala pracovní skupinu pro zhodnocení a přípravu podkladů k zákonodárné iniciativě kraje. "V minulém volebním období se udělal takový balíček opatření, nepodařilo se ale věc dotáhnout do konce. Teď chceme vybrat jednu věc, udělat ji pořádně a prosadit," řekl ČTK náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).

Při přípravě bude kraj vycházet ze zkušeností starostů. "Něco už se podařilo změnit, ale zdaleka to nestačí. Pro mě jednoznačně největším problémem jsou chybějící cenové mapy pro úřady práce, v nichž bude jasně dán náklad na bydlení na jednu osobu v určité lokalitě," uvedl Klika, který je také zastupitelem v Litvínově. "Bohužel ministerstva se přetahují, kdo je vytvoří. Pronajímatelé sice snížili samotné nájmy, ale zálohy za služby se enormně zvýšily. Majitelé bytů si tak našli cestu, jak se k penězům dostat," řekl Klika.

Vznik cenových map požadovali starostové ve Šluknovském výběžku na základě vypjaté situace v sociálně vyloučených lokalitách v roce 2011. Starostové tehdy přišli s desítkou návrhů a požadavků. Žádali o posílení policejních hlídek, zpřísnění výkupu barevných kovů a zavedení registru přestupků.

V Ústeckém a Moravskoslezském kraji bydlí dohromady více sociálně vyloučených lidí (58.000 až 64.000), než ve zbytku České republiky. Z pohledu Ústeckého kraje je podle radních také problematické, kolik obyvatel žije v průměru v jedné sociálně vyloučené lokalitě. Republikový průměr činí 188 obyvatel na jednu sociálně vyloučenou lokalitu, v Ústeckém kraji je to 471 obyvatel.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři