Krajský soud vyhlásil referendum o nulové toleranci na základě podání odpůrců hazardu na termín komunálních voleb. Čím přesně bude město argumentovat, ale magistrát neřekl. Podle informací ČTK ale půjde mimo jiné o nedodržení některých časových lhůt, které ukládá zákon o referendu.
Z usnesení soudu, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že soud shledal návrh na konání referenda a nasbírané podpisy jako dostatečné a referendum vyhlásil. Úředníkům vytknul to, jakým způsobem zdůvodnili vyškrtání některých podpisů. Aktivisté sesbírali ve dvou vlnách 10.271 podpisů. Podle zástupců města je jich platných pouze 6818. Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších bylo podle Javorčáka to, že uvedení lidé neměli trvalý pobyt na území města, nedosáhli 18 let nebo údaje byly nečitelné či neúplné. U 198 podpisů objevili úředníci duplicitu. Magistrát podle Javorčáka s rozhodnutím krajského soudu nesouhlasí, ale musí ho respektovat.
"Magistrát města Ústí nad Labem v současné době připravuje další právní kroky. A to jak kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu ČR, tak i trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z falšování podpisů na podpisových arších," řekl Javorčák.
Údajné falšování podpisů se podle informací ČTK týká právě těch případů, kdy se stejné jméno objevilo v petici opakovaně. Písmo a podpisy se totiž výrazně lišily. Václav Pištora z přípravného výboru jakékoli falšování podpisů odmítl. "Za dobrovolníky, kteří sbírali podpisy, můžu dát ruku do ohně. Nikdo z nich podpisy nefalšoval. Je možné, že se nás tak na petičních podpisových místech snažila poškodit herní lobby," řekl ČTK Pištora.
První podání už podle Dostálové NSS dostal. "Včera (Ve středu) jsme obdrželi blanketní stížnost Statutárního města Ústí nad Labem. Soud bude postupovat tak, jak je obvyklé," řekla Dostálová. Magistrát bude ve stížnosti argumentovat mimo jiné tím, že nemůže dodržet všechny lhůty, které stanovuje zákon o referendu.
Podle vyhlášky, která v Ústí nad Labem platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů povolený na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu 50 až 70 milionů korun ročně.
Ústecká radnice už zpracovala návrh obecně závazné vyhlášky, která by měla hazard ve městě zakázat. Zastupitelé ji ale na zářijovém zasedání neschvalovali. Uložili pouze tajemníkovi magistrátu, aby zpracoval analýzu dopadu nulové tolerance na rozpočet města a městských obvodů.
Diskuze k článku ()