Válková chce zachovat vrchní zastupitelství v Praze a Olomouci

Ministryně spravedlnosti Helena Válková je pro zachování dvou vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Zároveň by rozdělila jejich pravomoci. Válková to včera řekla v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Se svým názorem je ale prý na ministerstvu při debatě o novele zákona o státním zastupitelství jediná.

ČTK Česká tisková kancelář

Dalšími variantami je zrušení vrchních zastupitelství a zřízení jednoho specializovaného protikorupčního útvaru při Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ). Pro zrušení je například šéf NSZ Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Jsem v tomto konzervativec, protože si říkám, že když něco funguje, tak to posílíme a některé kompetence dáme nahoru na NSZ, některé dolů na kraj a vytvoříme ještě lepší a silnější vrchní státní zastupitelství. Ale zůstala jsem sama," řekla Válková.

V menšině byla prý již při dřívějších jednáních se Zemanem a Bradáčovou. Její náměstkyně, advokátka Hana Marvanová, která z úřadu po neshodách minulý týden odešla, navrhovala podle Válkové dvě specializovaná krajská státní zastupitelství. "To byl její nápad. Zeman a ostatní trvali na jednom speciálu v rámci NSZ," dodala ministryně.

Válkové představu podpořil tento týden na konferenci v Kroměříži prezident Miloš Zeman. "Není to odborník na právo, takže je to ryzí politický postoj, který mne sice těší a nechci říct, že mi nepomáhá, ale přeci jenom musím slyšet věcné argumenty," uvedla Válková. Podobu státních zastupitelství chce ještě probrat příští týden s novým prvním náměstkem na ministerstvu Robertem Pelikánem, který nastoupil místo Marvanové.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři