CODEXIS AI Academia
Právní Prostor

Vazbu možná v některých případech nahradí elektronické náramky

Praha 7. července (ČTK) - Místo vazby by mohla být část obviněných lidí do budoucna hlídána prostřednictvím elektronických náramků. Vládní novelu trestního řádu, jež to umožní, dnes podpořila v úvodním kole Sněmovna. Náramky by bylo možné podle odhadů použít asi u desetiny vazebně stíhaných, tedy zhruba 200 lidí.

Vazbu možná v některých případech nahradí elektronické náramky

Zákon nyní umožňuje využít elektronické náramky pouze u trestu domácího vězení a u podmíněně propuštěných vězňů, kteří mají povinnost zdržovat se doma. Výhodu rozšíření monitoringu i na vazebně stíhané vidí ministerstvo spravedlnosti v tom, že by se na rozdíl od pobytu ve vazební věznici nepřetrhaly sociální vazby obviněného - byl by dále v kontaktu s rodinou, mohl by docházet do zaměstnání a věnovat se svým zájmům.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) taky uvedl, že vyšší počet používaných náramků relativně sníží provozní náklady. Novelu nyní posoudí členové ústavně-právního, bezpečnostního a branného výboru. Novela by totiž taky rozšířila vyšetřovací pravomoc Vojenské policie a zrušila by pravidelné soudní přezkumy důvodů pro trvání ambulantního ochranného léčení. Tato ustanovení v debatě zpochybňoval s poukazem na praxi Zdeněk Ondráček (KSČM).

Novinka s náramky by se týkala těch obviněných, u nichž by nebylo nezbytně nutné provádět nepřetržitou fyzickou kontrolu, avšak na druhou stranu by vzhledem k jejich osobním poměrům i okolnostem případu nepostačovalo uložení alternativního opatření - například peněžité kauce či dohledu probačního úředníka.

Pokud by náramek signalizoval, že obviněný porušil uloženou povinnost zdržovat se v určitý čas na určitém místě, měl by být podle ministerstva bezodkladně vyrozuměn příslušný státní zástupce, soudce a navíc i policie, která by obviněného zadržela.

Změna si podle důvodové zprávy vyžádá jednorázové vstupní náklady ve výši zhruba 10,5 milionu korun za pořízení náramků a roční provozní náklady ve výši asi 12,5 milionu. Peníze půjdou z rozpočtu ministerstva spravedlnosti, které by zároveň chtělo zajišťovat provoz monitorovacího centra.

Novinka by měla nabýt účinnosti od března 2016. Systém elektronického monitoringu v Česku zatím vůbec nefunguje, ministerstvo v minulosti totiž opakovaně zrušilo tendr. Podle nynějších plánů by měl být dodavatel vybrán do konce roku a zkraje roku příštího by mohl začít zkušební provoz.

Sdílet článek
TEST 2
X

Další články

Aktuality

Senátní výbor podpořil právo šestnáctiletých podílet se na rozvoji obcí

Senátní výbor podpořil právo šestnáctiletých podílet se na rozvoji obcí
Aktuality

Omezení na Šumavě obstála před soudem, důvodem je ochrana tetřeva hlušce

Omezení na Šumavě obstála před soudem, důvodem je ochrana tetřeva hlušce
Aktuality

Vláda přijala změnu zákona zavádějící funkci autorizovaného stavitele

Vláda přijala změnu zákona zavádějící funkci autorizovaného stavitele
Aktuality

Stát loni vybral na správních poplatcích 3,1 mld. Kč, meziročně o třetinu víc

Stát loni vybral na správních poplatcích 3,1 mld. Kč, meziročně o třetinu víc
Aktuality

Soud pravomocně zamítl žalobu Parkanové kvůli nezákonnému stíhání v kauze CASA

Soud pravomocně zamítl žalobu Parkanové kvůli nezákonnému stíhání v kauze CASA
CODEXIS AI Academia