Velký průzkum nástupních mezd advokátních koncipientů a index vyjadřující jejich životní úroveň v osmi městech České republiky

„Nejvyšší životní úroveň mají nastupující advokátní koncipienti v Ostravě, nejhůře se mají v Brně“

Ing. Marek ZatloukalLegal Recruiter

Headhunterská společnost Legal Recruiters, která se zaměřuje na recruitment zejména v advokacii, ve spolupráci se společností Bidli.cz zajišťující veškeré služby ohledně bydlení a Český Trh Práce s.r.o., jenž firmám pomáhá profesionalizovat nábor díky náborovému softwaru Recruitis.cz pro vás připravili kompletní analýzu nástupních mezd advokátních koncipientů v korelaci s náklady na život v daném městě.

V rámci uvedeného průzkumu bylo v průběhu let 2018/2019 zpracováno celkem 1 500 vstupních údajů. Byly zjištěny a zaznamenány nástupní mzdy advokátních koncipientů v průběhu těchto let, kdy proběhl jejich monitoring v jednotlivých lokalitách osmi krajských měst České republiky a následný rozbor.

Informace o výši mzdy byly dány do souvislosti s výší nákladů na bydlení a náklady na stravu v daném místě. Přepočtením a porovnáním těchto tří faktorů (mzda, nájem a strava) byl určen index životní úrovně nově začínající advokátních koncipientů v hodnocených lokalitách. 

Tento index životní úrovně se rovná částce v Kč, která odpovídá tomu, co zbyde v čistém advokátnímu koncipientovi za měsíc po odečtení přímých základních nákladů.

V rámci nástupní hrubé mzdy z oblasti začínajících advokátních koncipientů je nevíce kontrastující poměr mezi Prahou, Ostravou a také Brnem. V Praze jsou nevyšší nástupní mzdy a nepřekvapí, že v Ostravě jsou v průměru nejnižší, ovšem v porovnání s jinými krajskými městy jsou v Ostravě průměrně nižší pouze o cca 2.000,- Kč hrubého měsíčně a přitom průměrný nájem v Ostravě vyjde na polovinu toho co v Praze.

Co ale určitě překvapí, je skutečnost, že s ohledem na životní úroveň obsazuje Ostrava první příčku a dokonce podstatně odskakuje i Praze, která je na místě druhém.  Poslední místo s ohledem na životní úroveň advokátního koncipienta uzavírá Brno“.

Začínající koncipient v Brně bude končit měsíc s finančním zůstatkem na účtu kolem 2.000,- Kč. Oproti tomu ve stejném složení žebříčku výdajů se má advokátní koncipient v Ostravě více jak 3x lépe a jeho měsíční čistý zůstatek dosahuje cca 6.700,- Kč. Nutno podotknout, že Brno je taženo směrem dolů v rámci životní úrovně především cenami nájmů, kdy je hned na druhé příčce za Prahou a ceny jsou podstatně výše nežli ve zbylých porovnávaných městech, ovšem průměrné nástupní mzdy advokátních koncipientů jsou téměř srovnatelné. V Brně je také navíc jedna z nejvyšších koncentrací advokátních koncipientů v přepočtu na advokáta i na obyvatele v porovnání s jinými městy a zdaleka zde není tak bonitní klientela ani kupní síla jako je tomu v Praze. 

Praha má na advokátním personálním trhu zvláštní postavení, kdy působí jako „vysavač“, který nasává pracovní sílu směrem do Prahy. Díky množství advokátních kancelářích poptávajících pracovní sílu je v Praze výrazně vyšší úroveň nástupních mezd, což se zpětně odráží také na výši mezd především v Plzni, Pardubicích nebo Hradci Králové. Minimální zaznamená hrubá mzda v Praze v hodnoceném období je 25.000,- Kč hrubého měsíčně a maximální zjištěná hodnota u absolventa je 60.000,- Kč hrubého měsíčně. 

Významným faktorem ovlivňujícím nástupní mzdy koncipientů v Olomouci, Brně a Plzni je existence Právnických fakult a tím vyšší počet uchazečů o práci advokátního koncipienta, který umožňuje existenci nižší hladiny nástupních mezd. Zároveň celkový počet vysokoškolských studentů v Brně a Olomouci (cca 20% z celkového počtu obyvatel) znamená tlak na výši nájmů.

Výsledky kompletní průzkumu včetně veškerých grafů a přehledů hrubých mezd dle jednotlivých krajských měst jsou k dispozici na www.legalrecruiters.cz.

               

Hodnocení článku
66%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři