Vláda se chystá rozhodovat o způsobu zrušení druhého pilíře

Praha 10. listopadu (ČTK) - Vláda se chystá ve středu rozhodovat o způsobu zrušení druhého penzijního pilíře. Návrh postupu připravila důchodová komise zástupců politických stran a expertů. Koalice se už shodla na tom, že by část odvodů z veřejného systému nemělo být možné převádět do vlastního spoření od ledna 2016. Celou uloženou částku by lidé měli od fondů dostat zpět do konce roku 2016. Do druhého pilíře se dá ještě vstoupit. Kabinet by měl posoudit i uzavření této možnosti. O druhém pilíři měl původně rozhodovat už před měsícem.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Od loňska mohou lidé převádět tři procenta odvodů do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho přes 83.000 lidí. Vláda se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě. Proti se staví opoziční TOP 09 či ODS.

Komise navrhla dva časové plány. Podle prvního by si lidé přestali ve druhém pilíři spořit od ledna 2016, podle druhého od ledna 2017. Od těchto termínů by znovu platili celé odvody do veřejného důchodového systému. Koalice upřednostňuje rychlejší variantu, ministerstvo financí se klonilo k pomalejšímu scénáři.

Podle harmonogramu by do března 2016 měli střadatelé dostat oznámení o zrušení fondu od penzijní společnosti. Do konce září by jí měli sdělit, jestli chtějí úspory v hotovosti poštou, na účet, nebo převést do třetího pilíře. Do konce roku by vložené peníze měli dostat. Fondy by se měly zrušit a začít likvidovat k 1. červenci 2016. Podle druhé varianty by se všechny kroky odehrály o rok později. Změny zákonů by se totiž projednávaly a přijímaly v běžném legislativním procesu, ne ve zkráceném.

Pokud by střadatelé fondům nesdělili, jak si vše vyberou, přesunula by se částka na jejich daňový účet. Tam by byla jako přeplatek. O vrácení by pak bylo možné požádat finanční úřad. Pokud by lidé měli nedoplatky na daních, peníze by se využily podle návrhu na jejich pokrytí.

Část odvodů, které si zájemci převáděli do fondu, by si měli mít možnost do veřejného systému doplatit. Státní penze by se jim pak v budoucnu neměla za dobu spoření ve druhém pilíři krátit.

Ke spoření ve druhém pilíři je stále ještě možné se přihlásit. Smlouvy by se měly dát uzavírat a zapsat do registru do doby, než zákon o zrušení vyjde ve sbírce. Šéf České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun už dřív uvedl, že pokud lidé dostanou zpět nejen své vklady, ale i přesměrované odvody, může se to jevit jako krátkodobě výhodné spoření. Do druhého pilíře by se tak mohli přihlásit noví klienti, "aby ještě v posledních chvílích takto na systému vydělali", míní Kahoun. Vláda posoudí ještě možnosti uzavření vstupu do spoření. Informace jí předloží ministr financí.

Podle komise se druhý pilíř zruší tak, aby se minimalizovalo riziko právních sporů, náklady i administrativní zátěž. V návrhu autoři ale dodávají, že hrozí, že penzijní společnosti budou pravděpodobně chtít kompenzace nákladů na zavedení i ukončení pilíře. Podle odhadů by to mohlo být několik stovek milionů korun. Finanční správu a správu sociálního zabezpečení by pak konec druhého pilíře měl vyjít na desítky milionů.

Příprava zákona by měla v rychlejší variantě trvat čtyři měsíce a odbory a ostatní organizace by neměly dostat čas na připomínky. Celý legislativní proces by se měl zvládnout zhruba za 11 měsíců. Druhá varianta počítá s 16 měsíci.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články