Vládní novela může podle kritiků omezit přístup k informacím

Praha 19. srpna (ČTK) - Vládní novela zákona o svobodném přístupu k informacím, ke které mohou lidé do čtvrtka podávat připomínky, může podle kritiků prodloužit lhůty pro vyřizování žádostí a také rozšířit zpoplatnění poskytovaných informací. Zelení a piráti proto chystají k novele připomínky. Novelu, která má do českého práva přenést evropskou směrnici, připravilo ministerstvo vnitra. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Podle Strany zelených norma umožňuje zpoplatnit jakoukoliv žádost o informace. "Pokud by novela byla přijata, umožnila by rozsáhlému okruhu povinných osob účtovat poplatky za zpracování všech infožádostí, které jim dorazí. Je to podobně absurdní, jako kdyby si úředníci účtovali za čas strávený při jakémkoli jednání s občany," uvedl v prohlášení pro média člen předsednictva zelených Michal Berg. Dosud bylo podle něj možné účtovat jen prokazatelné výdaje na poštovné, tisk či za mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací.

"Lepší pravidla pro zveřejňování otevřených dat jsou určitě potřebná. Zavedení nových pravidel ale nelze spojovat se zavedením nových poplatků za žádosti o informace," uvedla místopředsedkyně zelených Pavla Brady.

Novela počítá také s prodloužením lhůty pro poskytování informace o pět dní. Podle zelených tedy úředníci budou mít na vyřízení až 30 dnů. Piráti, kteří k zákonu rovněž podají své připomínky, se obávají, že organizace poskytující informace budou tohoto prodloužení zneužívat.

Piráti kritizují také novou povinnost zveřejňovat metadata, tedy například informace o poslední změně dokumentu, počtu žadatelů o dokument a podobně. Podle člena pirátské strany Adama Zábranského to vytváří zbytečnou zátěž na straně úředníků.

"Vyhledání metadat může zprostředkování informace prodloužit, prodražit a tedy v celkovém důsledku znepříjemnit. Cílem směrnice bylo poskytování metadat ve zvláštních případech, kdy to je vhodné, nikoliv vždy, jak to předpokládá kritizovaný návrh ministerstva vnitra. Metadata mají být zpřístupněna pouze tehdy, když o to žadatel pro svou vlastní potřebu požádá," uvedli v prohlášení zaslaném ČTK piráti.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články