Menu

Aktuality

Vnitro chce převést "superúředníka" pod Úřad vlády

AktualityČTK15.01.2018
ČTK15.01.2018

Praha 15. ledna (ČTK) - S převedením "superúředníka", tedy náměstka ministra vnitra pro státní službu, pod Úřad vlády počítá návrh novely zákona o státní službě, který poslalo ministerstvo vnitra do připomínkového řízení. Rozšířit by se také měly důvody pro odvolání vedoucích služebních úřadů, náměstků či ředitelů, plán počítá i se jmenováním vysoce postavených úředníků jen na dobu určitou. Návrh kritizuje šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který ho na twitteru označil za naprostou uzurpaci moci premiérem, po které bude "superúředník" jen loutkou.

Vnitro v důvodové zprávě uvádí, že změna zařazení náměstka pro státní službu nesnižuje současnou úroveň depolitizace státní služby a odkazuje na původní návrh služebního zákona. "Organizační útvar odpovědný za státní službu, tedy Generální ředitelství státní služby, tím získá postavení, jež odpovídá pojetí, že státní služba je průřezovou oblastí výkonu a organizace státní moci v jednotlivých ministerstvech či jiných správních úřadech," uvádí resort.

Ministerstvo také navrhuje rozšířit důvody pro odvolání takzvaných představených. Upozorňuje na to, že šéfové sekcí, oddělení či odborů jsou dnes odvolatelní jen tehdy, pokud dosahují nevyhovujících služebních výsledků. "Představený, jehož výkon je alespoň dostačující (byť jinak podprůměrný), zůstává i nadále představeným jmenovaným na dobu neurčitou," kritizuje návrh. Představenými mají být v budoucnu jen ti, kteří nebudou podprůměrní v nově plánované pětistupňové hodnotící škále.

Nový systém hodnocení by měl umožňovat provádět jej podle potřeby. "Zejména v případech, kdy se bude výkon státního zaměstnance zlepšovat a hodnotitel bude doporučovat přiznání nebo zvýšení osobního příplatku, nebo naopak, kdy se bude výkon státního zaměstnance zhoršovat a hodnotitel bude doporučovat snížení nebo odejmutí příplatku," uvádí vnitro.

Vysoce postavení představení mají být v budoucnu také jmenováni jen na dobu určitou, plánuje vnitro. "Průběžně konaná transparentní výběrová řízení na služební místa generálního ředitele, státního tajemníka, vedoucího služebního úřadu, náměstka pro řízení sekce, ředitele sekce nebo personálního ředitele generálního ředitelství by měla zajistit výběr nejvhodnějších kandidátů, ať již jimi bude stávající představený nebo jiný vhodný kandidát," uvádí návrh. Jmenováni by měli být shodně na pět let.

Má se také rozšířit okruh osob, které se mohou účastnit výběrových řízení na představené. Současný systém umožňuje až tříkolové výběry, nově by měla být kola maximálně dvě. "Do prvních kol se mohou hlásit v zásadě ti uchazeči, již mají tu možnost i nyní, druhá kola umožní účast široké skupině uchazečů, a to též ze soukromé sféry," stojí v důvodové zprávě.

Na zařazení návrhu do připomínkového řízení upozornil bývalý vicepremiér Bělobrádek. "Ve zkratce: jedná se o naprostou uzurpaci moci premiérem, GŘ bude loutka," napsal na svém účtu na twitteru Bělobrádek.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři