Vrchní soud otevře ve středu kauzu bombového vyděrače

Olomouc 21. března (ČTK) - Olomoucký vrchní soud se bude tento týden zabývat kauzou Ondřeje Staňka obžalovaného za hrozby bombovými útoky v Olomouckém kraji v roce 2003. Policie mu tehdy na 25 místech střední Moravy shodila z vrtulníku deset milionů korun, jež si ale nevyzvedl. Muž se po letech těsně před promlčením trestného činu sám přihlásil policii. Krajský soud mu letos v lednu uložil šest let vězení, Staněk se proti rozsudku odvolal. Jednání má vrchní soud naplánováno na středu.

Česká tisková kancelář

Muži původně hrozilo pět až 12 let, strany si po vyhlášení rozsudku ponechaly lhůtu pro případné odvolání. Žalobce jej nakonec nepodal, odvolal se pouze Staněk. "Obžalovaný se opírá ve svém odvolání do viny i do trestu. Tvrdí, že nezpůsobil tak velkou škodu, která dělá kvalifikovanou skutkovou podstatu, a tudíž měl být čin podle něj promlčen. A v případě že ne, bere trest jako nepřiměřeně vysoký," řekl ČTK soudce olomouckého krajského soudu Aleš Vašků, který měl případ na starosti.

Podobnou taktiku zvolil u krajského soudu také Staňkův obhájce, který žádal zproštění. Tvrdil tehdy, že obžalovaný se nedopustil škody velkého rozsahu, a čin by tak byl již promlčen. Podle soudu však ve chvíli, kdy začala policie shazovat statisíce korun do lesa, měl být Staněk s následky srozuměn. "Byl to ukončený pokus, udělal vše, co bylo z jeho hlediska třeba," řekl tehdy soudce Vašků.

Podle obžaloby muž poslal poštou olomoucké policii výhružný dopis v březnu 2003. Deset milionů mu mělo být shozeno 20. března z vrtulníku na jím zadaných 25 místech v balících po částkách 400.000 korun. Vyhrožoval přitom, že pokud se tak nestane, nechá o čtyři dny později v hustě obydlených místech kraje vybuchnout několik nástražných výbušných systémů. Pro výraznění hrozby nastražil téměř půlkilogramovou výbušninu na železniční most v Olomouci, podle obžaloby však systém nebyl plně funkční. Vyděrači policie peníze shodila v balíčcích, peníze si však nevyzvedl.

Staněk se sám po 11 letech přihlásil policii, těsně před promlčením činu. Soudu řekl, že šlo o chybu, které se dopustil ve stresu. Znalci uvedli, že jde o osobnost s narcisistními rysy. Pocit z vlastní důležitosti byl podle něj zřejmě i důvod, proč se po letech udal.

Případ zaměstnal bezpečnostní složky v celém kraji, řešil se i na celostátní úrovni.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu