Aktuality | ČTK | 19.11.2018

Za dvojí hlasování v evropských volbách bude pokuta až 10.000 Kč

Praha 16. listopadu (ČTK) - Případné vícenásobné hlasování ve volbách do Evropského parlamentu se asi stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu má v návaznosti rozhodnutí Evropské rady přinést novela o volbách do Evropského parlamentu, jejíž návrh má příští týden schvalovat vláda.

ČTK

ČTK

ČTK

Možnost dvojího hlasování v evropských volbách by podle ministerstva vnitra, které předlohu připravilo, mohli mít čeští občané, kteří jsou zároveň občany jiného členského státu EU. "Z tohoto titulu jsou automaticky zapsáni v seznamech voličů obou členských států," uvedl vnitro. Nevyloučilo ani možnost vícečetného hlasování kvůli pochybení volebních komisí.

Nová úprava má doplnit dosavadní zákon o evropských volbách, který umožňuje postihnout situace, pokud by volič požádal o zápis do volební evidence v jiném členském státě a zároveň v České republice. Za to hrozí pokuta až 5000 korun.

Dvojímu hlasování pomáhá zabránit také výměna informací o tom, kteří voliči jsou zapsáni ve voličských seznamech státu EU, jehož nejsou občany. Unijní státy si mají tyto údaje vyměnit nejpozději 26 dní před volbami.

Pokud vláda návrh schválí, dostane jej k projednání Poslanecká sněmovna a v případě jejího souhlasu s úpravou také Senát. Obě komory musejí se změnou souhlasit, pokud má platit. Novelu je s ohledem na to, že se evropské volby mají konat koncem května příštího roku, třeba přijmout před únorovým vyhlášením jejich termínu.

volby novela zákona pokuta

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články