Za dvojí hlasování v evropských volbách bude pokuta až 10.000 Kč

Praha 16. listopadu (ČTK) - Případné vícenásobné hlasování ve volbách do Evropského parlamentu se asi stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu má v návaznosti rozhodnutí Evropské rady přinést novela o volbách do Evropského parlamentu, jejíž návrh má příští týden schvalovat vláda.

ČTK Česká tisková kancelář

Možnost dvojího hlasování v evropských volbách by podle ministerstva vnitra, které předlohu připravilo, mohli mít čeští občané, kteří jsou zároveň občany jiného členského státu EU. "Z tohoto titulu jsou automaticky zapsáni v seznamech voličů obou členských států," uvedl vnitro. Nevyloučilo ani možnost vícečetného hlasování kvůli pochybení volebních komisí.

Nová úprava má doplnit dosavadní zákon o evropských volbách, který umožňuje postihnout situace, pokud by volič požádal o zápis do volební evidence v jiném členském státě a zároveň v České republice. Za to hrozí pokuta až 5000 korun.

Dvojímu hlasování pomáhá zabránit také výměna informací o tom, kteří voliči jsou zapsáni ve voličských seznamech státu EU, jehož nejsou občany. Unijní státy si mají tyto údaje vyměnit nejpozději 26 dní před volbami.

Pokud vláda návrh schválí, dostane jej k projednání Poslanecká sněmovna a v případě jejího souhlasu s úpravou také Senát. Obě komory musejí se změnou souhlasit, pokud má platit. Novelu je s ohledem na to, že se evropské volby mají konat koncem května příštího roku, třeba přijmout před únorovým vyhlášením jejich termínu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři