Za obecné ohrožení může být potrestán i distributor Likérky Drak

Krajský soud ve Zlíně dnes upozornil na možné překvalifikování obžaloby na obecné ohrožení i v případě Roberta Sedlaříka, jednatele firmy Verdana, která je výhradním distributorem Likérky Drak.

Lhůtu pro rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo asi nebude možné dodržet
Foto: Fotolia

Sedlařík byl dosud jediným z deseti v metanolové kauze ve Zlíně souzených mužů, kterému nejpřísnější sazba 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí nehrozila. Devětatřicetiletý muž se dnes hlavního líčení neúčastnil.

"Upozornění bylo stejné jako u ostatních spoluobžalovaných. To znamená možnost posouzení, a to právní kvalifikace v rámci přísnější trestní sazby trestného činu obecné ohrožení, což znamená opětovně trest možný až nejvyšší, tedy doživotí," uvedl předseda senátu Radomír Koudela. Podle obžaloby se obecného ohrožení v hlavní, takzvané zlínské větvi kauzy dopustili dva míchači a dva hlavní distributoři otrávené směsi.

Dalších šest distributorů bylo obviněno z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Pět z nich na možné překvalifikování soud upozornil již dříve. Sedlaříkovi hrozila nejnižší sazba dva roky až osm let. Muž koupil od jednatele firmy Vapa Drink Viktora Koláčka se slevou zboží, o němž si prý myslel, že jde o vrácené výrobky Likérky Drak. O jeho původu údajně nic nevěděl. Policie v něm ale po objevení nelegálního skladu ve Zlíně našla vysoký obsah metanolu.

Zboží se naštěstí nedostalo ke spotřebitelům, soud tak může jednání obžalovaného posuzovat jako obecné ohrožení ve stadiu přípravy. Sedlařík si odpykává pětiletý trest, který mu olomoucký vrchní soud pravomocně uložil v únoru za daňový únik při obchodech s lihem. Podle rozsudku muž připravil stát na spotřební dani téměř o 12 milionů korun.

Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Státní zástupce ji podal na 31 lidí. Deset je souzeno ve Zlíně, zbylé případy zlínský soud vyloučil k jiným soudům v celé zemi. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články