Za vraždu spáchanou brzy po amnestii si pachatel odpyká 12 let

Za loňskou vraždu bezdomovce v Praze, kterou spáchal brzy po propuštění na amnestii, si Miloš Svozil odpyká 12 let ve vězení.

Foto: Shutterstock

Dovolání mnohokrát trestaného recidivisty odmítl Nejvyšší soud, zjistila ČTK z veřejně dostupných informací o řízení. Po amnestii vydržel Svozil na svobodě jen asi měsíc.

Verdikt je pravomocný od loňského listopadu, kdy jej potvrdil Vrchní soud v Praze. Svozil v dovolání požadoval zrušení rozsudkuodvolacího senátu a nové projednání kauzy. Soudy obou stupňů prý jeho případ nesprávně kvalifikovaly. Podle Nejvyššího soudu je však kvalifikace činu odpovídající. Muž sice jednal impulzivně a v opilosti, avšak věděl, jaké účinky na něj alkohol má.

Třicetiletého bezdomovce ze Slovenska Svozil podle rozsudku zabil v noci 3. února v přístřešku postaveném poblíž ulice Nad Pekařkou v Praze. Oba byli v době činu opilí. Slovák podle soudu začal Svozilovi vyčítat, že mu ukradl mobilní telefon, a udeřil ho pěstí. V následné rvačce Svozil zasadil nožem své oběti celkem šest ran do hrudníku. Poté odešel, mrtvolu objevil až ráno další bezdomovec, který v přístřešku přespával.

U pražských soudů se Svozil hájil tím, že se pouze bránil útoku. Bezdomovec jej prý nejprve opakovaně mlátil pěstí, potom vytáhl nůž. Obhajoba proto v činu spatřovala zabití, a nikoliv přísněji trestanou vraždu.

Svozil byl v minulosti desetkrát trestaný. Před loňskou novoroční amnestií prezidenta Václava Klause jej jednou osvobodila i amnestie vyhlášená Václavem Havlem. Díky Klausově amnestii se na svobodu dostalo asi 6300 vězňů. Koncem letošního ledna policie stíhala 40 procent z nich. Při amnestii vyhlášené Václavem Havlem v roce 1990 se v Česku do dvou let vrátila do vězení zhruba polovina z propuštěných.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články