Zákaz cestování dle zdravotního zákona by byl neústavní

Praha 21. dubna (ČTK) - Zákaz vycestování z České republiky, který by byl podložen zákonem o ochraně veřejného zdraví, by byl neústavní. Na dotaz ČTK to uvedl ústavní právník Marek Antoš. Vláda nyní zákaz, který platí od poloviny března, opírá o krizový zákon, i v tomto případě je ale podle Antoše konstrukce velmi sporná. Nouzový stav, za kterého lze podle krizového zákona omezit svobodu pohybu a pobytu ve vymezeném prostoru, zatím v Česku kvůli šíření nového koronaviru platí do 30. dubna.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Antoš upozorňuje, že krizový zákon umožňuje nařídit "zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezených místech nebo území", nikoliv jeho opuštění. "Mám tedy pochybnosti, zda má současný zákaz dostatečný zákonný základ, který je podle Listiny základních práv a svobod nezbytný k omezení ústavně zaručené svobody opustit území státu," uvedl Antoš.

Pokud by zákaz opustit Česko trval i po skončení nouzového stavu, je Antoš přesvědčen, že by byl takový zákon neústavní. "Je nepřípustné vykládat ustanovení § 80 odst. 1 písm. g) zákona o ochraně veřejného zdraví - Ministerstvo zdravotnictví nařizuje mimořádná opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku a mimořádná opatření k ochraně zdraví - natolik široce, že by umožňovalo ministru zdravotnictví tak zásadním způsobem omezovat základní práva," uvedl Antoš.

Upozornil, že pokud by tento výklad převážil, zcela by to vyprázdnilo smysl existence nouzového stavu i význam kontroly, kterou při jeho vyhlašování i prodlužování vykonává Poslanecká sněmovna. "Proč složitě vyhlašovat nouzový stav, pokud stejná či ještě závažnější opatření lze uložit pouhým rozhodnutím ministra zdravotnictví. Takový výklad je tedy nepřípustný jak z hlediska ochrany ústavně zaručených práv a svobod, tak z hlediska ústavních garancí dělby moci," dodal Antoš.

Vláda zatím zákaz cestování zmírnila jen částečně, když schválila návrh Ústředního krizového štábu, aby od 14. dubna mohli lidé vycestovat v nezbytných případech - třeba kvůli služební cestě či návštěvě příbuzných v cizině.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí uvedl, že po skončení nouzového stavu je možné nadále omezit cestování podle zákona o ochraně veřejného zdraví, zdůraznil však, že by muselo jít o přiměřený krok. Zákaz na rok a více by ministr považoval za nepřiměřený. O tom, že by hranice měly být uzavřené jeden rok, hovořil v neděli na Frekvenci 1 prezident Miloš Zeman. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v březnu uvedl, že cestování by mohlo být omezeno rok či dva.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není neomezené cestování otázkou letošní letní sezony, ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články