Zákonodárnou iniciativu pro prezidenta politici nepodporují

Praha 8. října (ČTK) - Zákonodárné iniciativy, kterou by si pro hlavu státu přál Miloš Zeman, se prezident zřejmě v dohledné době nedočká. Ve včerejším pořadu České televize Otázky Václava Moravce se proti takové možnosti vyjádřili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle nich není důvod k takové změně ústavy a současného parlamentního systému.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Prezident Zeman tento týden v rozhovoru pro TV Barrandov řekl, že by hlava státu měla mít zákonodárnou iniciativu, tedy možnost předkládat návrhy zákonů a jejich novel. Na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by podle něj už neměl být nutný spolupodpis premiéra. Také by ztížil možnost Poslanecké sněmovny přehlasovat prezidentské veto.

Zeman rovněž řekl, že v další fázi by měl mít prezident právo mluvit premiérovi do výběru ministrů, měl by mít právo je i odvolat či odmítnout je jmenovat. S nadsázkou řekl, že tyto další návrhy jsou však otázkou ne příštího desetiletí, ale století.

"My jsme parlamentní demokracie. Tohle by byl skoro ani ne poloprezidentský systém, ale prezidentský," zhodnotil Zemanovy představy Chvojka. Určitě by prý nesouhlasil s tím, aby měl prezident možnost odvolávat ministry. To, co navrhuje prezident, by znamenalo zrušit funkci premiéra, myslí si.

"Neříkám, že to nejsou systémy, které jinde fungují, ale prostě ten náš systém nevykazuje žádné známky toho, že by takovou zásadní změnu potřeboval, tak proč bychom ho měli takto destabilizovat?," doplnil ho Pelikán. Podle něj současná česká ústava funguje dobře. "Já si myslím, že v legislativě, a tady to platí obzvlášť, by se neměly měnit věci, které fungují," dodal. Věří, že nově zvolená Sněmovna po volbách bude ke změnám v ústavě přistupovat obezřetně.

Zákonodárnou iniciativu prezidenta a podobné změny v ústavě nepodporuje ani ODS. "Takhle to nejde, že si najednou něco přidáme a něco odendáme. To je nesmysl," řekl Blažek.

Miloš Zeman míní, že silný mandát, který podle něj dává prezidentovi přímá volba, by měl být adekvátně vyvážen rozšířením kompetencí. Soudí, že politici, kteří rozšíření pravomocí nechtějí podpořit, závidí přímo volenému prezidentovi podporu, kterou od voličů získal.

Blažek dnes řekl, že zavedení přímé volby prezidenta byla chyba. Politici podle něj při schvalování ústavní změny podlehli náladám ve společnosti, aby si získali hlasy lidí. S Chvojkou se zároveň ale shodl na tom, že nyní už se přímá volba prezidenta měnit nebude.

Zeman už letos v březnu uvedl, že by vrátil prezidentovi právo předkládat Parlamentu zákony. Zákonodárnou iniciativu čeští prezidenti ztratili v roce 1993 za éry Václava Havla. Pokud současný prezident na začátku roku obhájí mandát, chce si v dalším volebním období zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj. V případě zvolení chce také prosazovat povinnou volební účast a možnost voličů sestavovat si vlastní kandidátky i u parlamentních a krajských voleb.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články