Státní zastupitelství obžalovalo hradeckého exnáměstka Malíře

Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové podalo k soudu obžalobu na bývalého náměstka hradeckého primátora Josefa Malíře (VPM) v souvislosti s kontraktem na pronájem a opravu zimního stadionu.

Internet, počítač, právo
Foto: Fotolia

Podle obžaloby se dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku ve stadiu pokusu. ČTK to potvrdil státní zástupce Jiří Chaloupka. V případě prokázání viny hrozí Malířovi dva až osm let vězení. Smlouvu na pronájem a opravu stadionu radnice měla uzavřenou s firmou ABD Invest.

Chaloupka ČTK potvrdil, že se obžaloba týká dvou dodatků smluv s firmou. Městu údajně mohla ve dvou případech vzniknout škoda zhruba deset a 16 milionů korun. "Obžaloba byla podána v minulém týdnu, soud by měl do šesti týdnů nařídit hlavní líčení," řekl Chaloupka.

Malíř dnes ČTK řekl, že obžalobu ještě nemá k dispozici. "Musím trvat na tom, že mi to celé připadá naprosto absurdní. Budeme se hájit a jsem pevně přesvědčen, že musíme obstát," řekl Malíř, který odmítl posudek stanovující výši možné škody. Namítá také, že oba dodatky schválili zastupitelé a prošly úřední kontrolou města. "Při vší úctě, nevidím nic, co bych měl porušit," řekl Malíř.

Město kontrakt s ABD Invest uzavřelo v roce 2006 a měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma jako nájemce promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Rekonstrukci mělo město firmě splácet roční částkou 25 milionů korun a dále mělo ročně platit 12 milionů korun na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.

Na jaře 2011 radnice začala tvrdit, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách, a smlouva je tedy neplatná. Kontrakt město firmě vypovědělo. Soudy daly radnici za pravdu a smlouvu loni v srpnu označily za neplatnou. Hradec Králové převzal stadion od firmy loni v prosinci. Radnice s firmou vede další soudní spory. Na stadionu hraje zápasy a má zázemí extraligový klub Mountfield HK, v němž po polovině akcií mají město Hradec Králové a firma Mountfield.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články