Zástupkyně ombudsmana kritizuje, že není zákon o vodicích psech

Brno 19. února (ČTK) - Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková připomněla, že ombudsman už v roce 2010 vydal doporučení na přijetí zákona, který by upravil postavení vodicích psů a který stále chybí. Odsoudila jednání taxikáře, který v Praze vyhodil nevidomou ženu z vozu kvůli vodicímu psovi. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Česká tisková kancelář
Internet, počítač, právo
Foto: Fotolia

Podle Šimůnkové je alarmující, že ani deset let po doporučení nebyl zákon přijat. Kancelář ombudsmana má leták, který lidem s vodicími psi radí, jak se v obdobných situacích chovat.

Případ se stal v pondělí. Taxikář ženu vyhodil z auta kvůli tomu, že ji doprovázel vodicí pes. Podle Šimůnkové případ ilustruje důsledky dlouhodobě chybějícího zákona, který by upravoval postavení vodicích a asistenčních psů. Ombudsman se vodicím psům věnuje od roku 2009 a v roce 2010 vydal doporučení v podobě přijetí zákona, který by upravil postavení vodicích psů se speciálním výcvikem. "Vodicí pes je kompenzační pomůcka, takže na něj nelze pohlížet jako na ostatní psy. Zákaz vstupu asistenčního psa v důsledku znamená zákaz vstupu člověka s postižením, kterého pes doprovází," uvedla Hrazdílková.

Protože tehdy posun ohledně zákona nenastal, ombudsmanka Anna Šabatová v roce 2016 doporučila vládě přípravu zákona upravujícího práva osob, které jsou doprovázené speciálně vycvičeným psem. "Ve světle případu nevidomé ženy vyhozené z taxíku považuji za alarmující, že ani deset let po doporučení ombudsmana nebyl zákon přijat, a dokonce dosud nevznikl ani jeho návrh. Dlouhodobě tak práva lidí s postižením využívajících asistenční a vodicí psy nejsou dostatečně chráněna. Výsledkem je zacházení, které jsme všichni viděli. Považuji to za naprosto tristní situaci," zdůraznila Šimůnková.

Kancelář vydala leták, ve kterém nevidomým radí, jak mají v podobných situacích postupovat. Lidem například radí mít psa dobře označeného jako vodicího, vzít si také průkaz ZTP a nenechat se odbýt. V případě problémů by lidé měli podat písemnou žádost o pomoc a také se obrátit na ombudsmana.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články