Zeman nemá zákonné důvody pro odvolání Hercegové

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nemá zákonné důvody pro odvolání šéfky pražského státního zastupitelství Jany Hercegové.

Klouzavý mandát
Foto: Fotolia

Zeman to dnes řekl v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. O prověrku činnosti pražského městského státního zastupitelství v souvislosti s kauzami ohledně projektu opencard či tunelu Blanka požádala Zemana dopisem ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

"Zákon mě stanoví podat návrh na odvolání jakéhokoliv vedoucího státního zástupce, jestliže závažným způsobem poruší povinnosti vedoucího státního zástupce," řekl Zeman. Zatím tak prý učinil pouze jednou, a to v případě někdejšího šéfa pražských žalobců Vlastmila Rampuly. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nakonec Rampulu kvůli údajným pochybením při vyšetřování hospodářských kauz odvolal.

Podle Zemana bylo rozhodnutí v Rampulově případě určitým "vodítkem" k tomu, co lze považovat za závažné porušení povinností vedoucího státního zástupce. Pokud by prý takové pochybení zjistil znovu, neprodleně by návrh na odvolání podal. "Nebudu podávat návrh tam, kde by nebyl úspěšný, ať už u samotného ministra spravedlnosti nebo v následném správním řízení," řekl Zeman. Pro odvolání Hercegové nyní prý nemá zákonné důvody a předpoklady.

Válková se na Zemana obrátila, protože je znepokojena tím, že se i přes četná trestní oznámení nedaří postavit před soud potenciální viníky, kteří následně vystupují například v rolích svědků. V dopise konkrétně zmínila kauzu opencard, v níž pražský městský soud nedávno nepravomocně uznal vinnými řadové úředníky z magistrátu hlavního města. Stav řešení tohoto případu může být podle ní projevem nedostatečné kvality činnosti Městského státního zastupitelství v Praze.

Ministryně pokládá za znepokojující i mediální informace o dalších případech týkajících se Prahy, například ohledně výstavby tunelu Blanka.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články