Změny v zákonu o hmotné nouzi pomůžou zastavit obchod s chudobou

Tři zásadní změny přináší návrh zákona o pomoci v hmotné nouzi, na středečním jednání podpořila vláda. Novela řeší aktuální problémy spojené s výplatou doplatku na bydlení.

Foto: Fotolia

Doplatek na bydlení bude podle návrhu nově ubytovnám poskytován na prostor, nikoliv na počet lidí žijících v jednou bytě. Provozování ubytoven bude vyňato ze živnostenského zákona a bude také stanovena maximální výše nájemného podle částky v daném místě obvyklé.

Obchod s lidskou chudobou je nepřípustný, nemorální a poškozuje celou naši společnost,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Náš resort usilovně pracuje na zcela novém zákonu o sociálním bydlení, situace okolo ubytoven a zneužívání doplatku na bydlení si však žádá rychlé řešení,“ vysvětlila ministryně.

V současné době dochází k progresivnímu nárůstu poskytovaného doplatku na bydlení, a to nejenom z důvodu dopadů ekonomické krize, ale i proto, že se řada občanů naučila určité výhody zákona o pomoci v hmotné nouzi využívat. Návrh zákona zamezí vyplácení doplatku na bydlení do nevyhovujících prostor v ubytovacích zařízeních, která jsou financována v nepřiměřené výši ve prospěch jejich provozovatelů, aniž přitom jde o porušování platné právní úpravy. Proto se zpřísní posuzování situace hmotné nouze pro účely doplatku na bydlení na straně jedné a zjednoduší řízení o doplatku na bydlení na straně druhé.

Návrh zákona byl součástí Plánu legislativních prací vlády na zbývající část roku 2014.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu