Zrušení silniční daně vláda odmítla

Praha 20. srpna (ČTK) - Vláda nesouhlasí s návrhem opoziční ODS na zrušení silniční daně. Vyplývá to z průběžných výsledků dnešního jednání ministrů. Kabinet odůvodnil nesouhlas tím, že předloha neřeší nahrazení výpadku příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Jen loni činily ze silniční daně zhruba 5,8 miliardy korun. O normě občanských demokratů rozhodnou zákonodárci. Stanovisko vlády je pro ně jen doporučením.

Česká tisková kancelář

Občanští demokraté poukazují na to, že silniční daň je složitá na výběr a představuje neúměrnou administrativní zátěž pro podnikatele. Výběr zajišťovalo 638 úředníků a jejich mzdové náklady si vyžádaly téměř 400 milionů korun, uvádí ODS v důvodové zprávě. Kabinetu ale podle předběžného stanoviska vadilo, že zrušení daně by vyžadovalo neplánované zvýšení státních dotací fondu dopravní infrastruktury nebo ukončení jeho některých činností. Celkové příjmy SFDI loni činily zhruba 59,5 miliardy korun.

Předloha ODS navíc není podle vládních legislativců slučitelná s unijním právem. Zákon o silniční dani, který by bez náhrady zrušila, totiž obsahuje některé evropské směrnice. Zánik silniční daně by podle předběžného stanoviska také vedl k vytvoření nerovného daňového zatížení ve vztahu k zahraničí. Firmy z ciziny by mohly účelově registrovat svá vozidla v Česku, které by se prý mohlo stát nežádoucím daňovým rájem.

Kabinet při kritice zákona poukázal také na význam zákona o silniční dani v ochraně životního prostředí, když zvýhodňuje vozidla s nižšími emisemi a s alternativními pohony například na elektřinu nebo na stlačený zemní plyn.

mbc nlm afr vju

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu