Británie chce jednostrannou změnu severoirského protokolu do konce roku

Londýn 27. června (ČTK) - Británie by ještě do konce tohoto roku mohla zavést jednostranné změny severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z Evropské unie.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Podle agentury Reuters to dnes řekl premiér Boris Johnson. Jeho vláda odpoledne prezentovala v parlamentu návrh normy, která by tyto změny uzákonila. Cílem je zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. Brusel kvůli tomu zvažuje další právní kroky proti Británii.

Iniciativa Johnsonovy vlády představuje pokračování sporů, které se táhnou prakticky od počátku vyjednávání o brexitu. Vyplývají ze snahy Británie odklonit se od jednotného unijního trhu a současného cíle obou stran zachovat volný režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, která je nyní i hranicí EU. Nakonec se Brusel s Johnsonovou vládou dohodly na řešení v podobě protokolu, který v zásadě vytváří celní hranici mezi Severním Irskem a Velkou Británií, Londýn ale následně odmítl dohodnuté kontroly zboží v plné míře zavést a trvá na změnách protokolu.

EU reformu složitě dojednaného kompromisu odmítá, a tak nyní britská vláda chystá jednostranné kroky. "Tato legislativa napraví problémy, které protokol vytvořil, a zajistí volný pohyb zboží v rámci Spojeného království. Vyjednávání vždy bylo naším preferovaným řešením, ale EU nadále odmítá změnu samotného protokolu," řekla dnes ministryně zahraničí Liz Trussová k danému návrhu zákona.

Opatření by nahradilo plošné kontroly jistých druhů zboží novým regulačním rámcem spočívajícím ve vzniku "zeleného" a "červeného" koridoru, vysvětluje zpravodajská společnost BBC. První koridor by byl určený pro "obchodníky s důvěrou" vyvážející z Velké Británie pouze do Severního Irska a nezahrnoval by žádné kontroly. Ty by se týkaly jen "červeného pruhu", přes který by mohlo zboží proudit i dál do Irska. Návrh zákona se také dotýká daňového režimu v Severním Irsku.

Trussová dnes v dolní komoře britského parlamentu řekla, že tento zásah proti relativně nové mezinárodní úmluvě je legální a také nezbytný. Podle ní je protokol z brexitové dohody nutné zneplatnit proto, že podkopává tzv. Velkopáteční dohodu, která na konci minulého století ukončila sektářské násilí na irském ostrově, a že je překážkou pro sdílení moci mezi dvěma hlavními tábory v Severním Irsku. Trussová při tom odkazovala na aktuální politický pat v regionu, kde největší unionistická strana blokuje vznik nové vlády právě kvůli výhradám vůči brexitové dohodě.

Britská vláda ovšem čelí obviněním z pokryteckého chování vzhledem k tomu, že dohodu, kterou nyní označuje za příčinu problémů, podepsal premiér Johnson. Kritika při tom přichází i od některých konzervativců.

"Mnozí z nás mají ohromné obavy, že návrh bezostyšně porušuje formální mezinárodní dohodu," řekl poslanec vládní strany Andrew Mitchell. Návrh pak jednoznačně odsoudila Johnsonova předchůdkyně v premiérské pozici Theresa Mayová. "Tento návrh z mého pohledu není v souladu s mezinárodním právem, nedosáhne svých cílů a poškodí postavení Spojeného království v očích světa," řekla. Přesto se očekávalo, že konzervativní většina v Dolní sněmovně ve večerním hlasování text posune do další fáze legislativního procesu.

Evropská komise s britskými kroky nesouhlasí a v polovině měsíce podnikla proti Británii právní kroky. Konkrétně posunula do další fáze řízení, které vede od loňska, a zahájila dvě řízení nová.

"Není pochyb, že neexistuje žádné právní ani politické ospravedlnění jednostranných změn mezinárodní smlouvy," uvedl již dříve místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Brusel při tom hrozí žalobou proti Británii u unijního soudu. Na druhé straně Londýn ponechává na stole možnost spustit krizové ustanovení brexitové dohody známé jako "paragraf 16", byť dnes Trussová řekla, že jeho využití není řešením problémů týkajících se Severního Irska.

Proti změně severoirského protokolu se postavil i lídr britských opozičních labouristů Keir Starmer, který tento postup označil za "chybný" a uvedl, že jeho strana bude hlasovat proti návrhu zákona. Problém hranice se Severním Irskem "může být vyřešen u vyjednávacího stolu státnicky a s důvěrou", prohlásil Starmer.

Projednávání kontroverzního návrhu zákona v britském parlamentu by mohlo trvat ještě měsíce, uvádí BBC.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články