Evropští regulátoři chtějí uzpůsobit dozor nad finančními službami digitální éře

Brusel 7. února (ČTK) - Evropští regulátoři vyzvali k rychlým změnám kontrolních mechanismů a ochrany spotřebitelů v oblasti mezinárodních finančních služeb v době, kdy se toto odvětví digitalizuje a zvýšenou roli v něm hrají velké technologické společnosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Česká tisková kancelář
Vracení dotací
Foto: Shutterstock

Lidé nyní prostřednictvím sociálních médií a chytrých telefonů nakupují a prodávají akcie, přesouvají peníze mezi bankovními účty a provádějí platby. Tento trend urychlila pandemie covidu-19 a regulátoři na to musejí reagovat.

"Digitální finance otevírají nová spojení mezi finančními a nefinančními aktivitami, která potenciálně vnášejí systémové riziko na trh s finančními službami," uvedli ve společném prohlášení bankovní, pojišťovací a burzovní regulátoři. 

Podle prohlášení je někdy nejasné, jak některé digitální finanční služby v rámci stávajících pravidel kategorizovat. To vytváří nejistotu v ochraně osobních údajů či opatření proti praní špinavých peněz. Regulátoři proto vyzvali Evropskou komisi (EK), která zahájila veřejné konzultace ohledně digitálních financí, aby zaujala komplexní přístup k dozoru nad finančními službami.

Podle regulátorů možná bude zapotřebí nová struktura dohledu, která by pokryla transakce na platformách kombinujících finanční a nefinanční služby, jako je Amazon, Google či Facebook. Nedávný kolaps německé platební společnosti Wirecard podle prohlášení ukázal, že složitá struktura uvnitř skupin poskytujících finanční i nefinanční služby klade na dozorové orgány specifické nároky. 

"Rostoucí digitalizace a datafikace finančních služeb vyžaduje užší spolupráci mezi finančními a příslušnými nefinančním úřady," upozorňuje prohlášení, za kterým stojí Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) a Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA).

pmh spr

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články