Novela zákona má podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) vyřešit problém s přemnoženými stavy spárkaté zvěře, myslivci ale tvrdí, že předložený zákon se nevěnuje příčinám narůstajících počtů zvěře a zvyšujících se škod na lesních a zemědělských pozemcích v některých částech ČR. Ministerstvo zemědělství kritiku myslivců odmítlo, podle úřadu řeší novela příčinu i dopady problému.
Zákon podle Janoty odmítá téměř celá komunita myslivců napříč Českem, podle myslivců nezajistí dosažení hlavního cíle, tedy snížení stavů spárkaté zvěře. "Naopak povede k neúměrnému organizačnímu zatížení státní správy s významným ekonomickým dopadem pro státní správu a obce s rozšířenou působností," řekl Janota.
Za nestandardní považují myslivci také to, že ministerstvo zemědělství (MZe) po vypořádání připomínek k novele nepředložilo návrh zpět Legislativní radě vlády a požádalo o urychlené projednání upraveného znění návrhu zákona na nejbližší schůzi vlády. Předseda rady vlády Michal Šalomoun (Piráti) neprojednání odůvodnil časovou naléhavostí přijetí zákona. K novele zákona by měl Šalomoun vypracovat stanovisko a doporučuje v dalším legislativním procesu text návrhu zkontrolovat a případně upravit.
"Reakci pana předsedy Janoty chápu jako snahu shodit novelu pod stůl a zachovat současný stav, který možná vyhovuje části myslivců, ale zcela neodpovídá situaci v našich lesích. Není možné systém, který je zjevně nefunkční, udržovat další desítky let beze změny," řekl ČTK Výborný.
MZe už dříve uvedlo, že přemnožená zvěř poškodí až třetinu mladých lesů a za deset let způsobila v Česku škody minimálně za 25 miliard korun. "Snahou jednoty je pouze brzdit celý legislativní proces tak, aby jako už šestkrát v minulosti dokázali i posedmé zabránit nutné změně pravidel v myslivosti," doplnil ministr.
Janota uvedl, že pokud Výborný i nadále prosazuje zákon pouze silou politické moci, bez odborně vypořádaných připomínek, jsou myslivci rozhodnutí všemi zákonnými prostředky zabránit přijetí novely. Dříve na dotaz ČTK řekl, že jsou připraveni vytvořit petici a svolat demonstraci. Vyjádření Janoty, že novelu zákona prosadil Výborný silou politické moci bez odborně vypořádaných připomínek, ministr "kategoricky odmítl". Na přípravě podle něj pracovaly desítky expertů, nevládních organizací i univerzit a vychází z odborných podkladů.
Výborný připustil, že v zákoně jsou části, o kterých se ještě bude muset jednat ve Sněmovně. Výhrady k novele měl také Český svaz ochránců přírody. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová na síti X oznámila, že společně s předsedou zemědělského výboru Michalem Kučerou (oba TOP 09) podá ve Sněmovně k novele pozměňovací návrh k ukončení norování, tedy způsob lovu lišek a jezevců jejich vyháněním z nory.
Diskuze k článku ()