Obce uspěly u soudu se žalobou v kauze těžby štěrkopísku na Hodonínsku

Brno 6. března (ČTK) - Krajský soud v Brně dnes zrušil rozhodnutí Českého báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku.

Česká tisková kancelář

Věc vrátil úřadu k dalšímu řízení, řekla ČTK mluvčí soudu Klára Belkovová. Proti zamýšlené těžbě firmy České štěrkopísky bojují obce i kraj kvůli obavám ze znečištění pátého největšího zdroje pitné vody pro více než 100.000 lidí. Podle kanceláře Frank Bold Advokáti, která zastupuje obce, soud považuje za nedostatečné znalecké posudky. Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek ČTK řekl, že úřad o dalším postupu rozhodne po vrácení spisu a napadeného rozhodnutí. Soud rozhodnutí úřadu v dané věci zrušil i v minulosti. Společnost České štěrkopísky uvádí, že těžba zdroj vody neohrozí a může být vodě naopak prospěšná. Mluvčí firmy Petr Dušek dnes v reakci na rozhodnutí soudu uvedl, že rozsudek je prohrou pro všechny.

U soudu uspěla společnost Vodovody a kanalizace Hodonín spolu s několika obcemi jako například Moravský Písek nebo Hodonín. "Obávaly se zejména snížení kvality nebo vydatnosti zdroje vody v důsledku těžby a namítaly, že nebyly dostatečně posouzeny potenciální negativní vlivy těžby," uvedla Pavla Hloušková z kanceláře Frank Bold.   

Podle ní soud konstatoval, že vyhotovené znalecké posudky jsou nedostatečné. Týká se to i těch, ze kterých vycházelo vyhodnocení vlivu na životní prostředí (EIA). "V praxi to znamená, že bude potřeba vliv těžby opětovně řádně posoudit," řekl advokát Pavel Černý z kanceláře Frank Bold Advokáti. V minulosti na nesrovnalosti poukazovala i bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), která z Hodonínska pochází a v boji proti těžbě uspořádala i pochod.

Podle Machka může úřad i vedlejší účastník České štěrkopísky podat kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. "O dalším postupu Český báňský úřad rozhodne po vrácení spisu a napadeného rozhodnutí soudem," řekl Machek. Podle něj však z rozsudku vyplývá, že úřad dodržel zákonem stanovený procesní postup a správně vymezil okruh účastníků. "Krajský soud zejména zpochybnil znalecká posouzení a jeden z podkladů pro vydání rozhodnutí," poznamenal Machek.   

Soud nezrušil rozhodnutí úřadu o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu u Moravského Písku poprvé. Vodovody a kanalizace i obce byly se žalobou úspěšné i v roce 2020. Stanovení dobývacího prostoru přitom neznamená povolení k těžbě. O té musí úřad rozhodnout v dalším řízení až poté, co bude platné rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru.

Spor o těžbu štěrkopísku se táhne několik let. Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje vodou 140.000 lidí. Je to pátý největší zdroj v republice.   

Podle firmy těžba zdroj vody neohrozí. Připomněla těžbu v nedaleké Ostrožské Nové Vsi, kde vzniklo jezero, které je podle firmy rekreačním rájem. "Z druhé strany je z něj čerpaná pitná voda téměř kojenecké kvality," uvedla už dřív v prohlášení firma. Její mluvčí Dušek dnes rozsudek označil za prohru pro všechny. "Ani po 18 letech stále není jasné, zda se u Uherského Ostrohu bude těžit, či nikoliv. Bavíme se přitom o surovině, kterou nelze získat jinak než těžbou a které má region již nyní kritický nedostatek," uvedl Dušek. Za pozitivní má to, že soud učinil rozhodnutí kvůli nedostatkům v odborné, rozsáhlé a složité dokumentaci, aniž přisvědčil mnoha argumentům odpůrců těžby o údajném ohrožení zdroje pitné vody. "Navíc soud naznačil, že i těžené ložisko štěrkopísku o šířce 620 metrů by samo o sobě mělo být dostatečnou ochranou bariérou jímacích vrtů," uvedl Dušek a dodal, že po doručení odůvodnění firma zváží další postup.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články