Pardubický kraj připravil novelu zákona o státní památkové péči

Pardubice 31. ledna (ČTK) - Pardubický kraj připravil návrh změny zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči, která by krajům umožnila lépe kontrolovat nakládání s archeologickými nálezy během záchranných archeologických průzkumů.

Česká tisková kancelář
Vykopávky, archeologie, muzeum
Foto: Pixabay

Vedly ho k tomu špatné zkušenosti s některými organizacemi oprávněnými průzkumy provádět. V tiskové zprávě to uvedla Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.

"V několika případech doposud nemáme předány nálezy ze starších výzkumů. Kraj je v tomto případě vlastníkem těchto artefaktů a zřizuje muzea, kde by měly být uloženy a následně prezentovány,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Hejtmanství například dosud nezískalo nálezy z výzkumu na zámeckém návrší v Litomyšli, přímo v prostoru významné památky UNESCO, z roku 2014. Přestože přebírající muzeum v Pardubicích dostalo od archeologické organizace příslib, že do konce roku 2021 budou nálezy předány, nestalo se tak. Současná právní úprava v památkovém zákoně nedává krajům téměř žádné možnosti, jak tyto prohřešky a nekvalitně odváděnou práci řešit.

"Do muzeí se často dostávají nekvalitně zakonzervované a zpracované nálezy. Také dokumentace, která je nedílnou součástí archeologického kulturního dědictví a mnohdy jediným pramenem poznání, bývá někdy nekvalitně provedena nebo chybí. Nevhodně použitou metodikou při záchranném archeologickém výzkumu dochází k nenávratnému poškození," uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Pokud by zákonodárná iniciativa byla úspěšná, kraje by mohly nařízením upravit požadavky na zpracování movitých archeologických nálezů a dokumentace k nim a také způsob jejich předání. Nedodržení těchto požadavků by pak bylo posuzováno jako přestupek. Zákonodárná iniciativa připravená Pardubickým krajem ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích podstoupila připomínkování v Archeologickém ústavu Akademie věd ČR, v komisi rady Asociace krajů pro kulturu a památkovou péči a na ministerstvu vnitra. Podporu jí vyslovili i senátoři na říjnové konferenci Památková legislativa v České republice – praxe a výhledy. Krajští zastupitelé ji projednají 22. února.

Pardubický kraj možnost zákonodárné iniciativy již několikrát využil. Například vloni hejtmanství navrhlo odložení účinnosti stavebního zákona a v novele zákona o rozpočtovém určení daní zavedení rozdělování peněz mezi kraje podle počtu obyvatel a počtu kilometrů silnic druhé a třetí třídy. K oběma úpravám zaujala tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) negativní stanovisko. V minulosti kraj navrhl také změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění či novelu správního řádu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články