Vytrčil to řekl novinářům po jednání senátního organizačního výboru, který podle něj zrušil pevné projednávání změn trestního kodexu až ve středu 9. července.
Největší diskuse se očekává u novely školského zákona. Důvodem je kritizovaná snaha převést od příštího roku financování mezd nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele základních a středních škol, tedy obce a kraje. Proti jsou kromě opozice také školské odbory nebo samosprávy, které se obávají toho, že na změnu nedostanou dostatek financí v daňových výnosech. Senátní výbor pro veřejnou správu se kvůli tomu na žádném stanovisku neshodl, výbory školský a ústavně-právní naopak novelu podpořily beze změn.
Kromě těchto norem má Senát na programu první červencové schůze, která začne ve středu, také novely o civilním letectví, námořní plavbě, nelékařských zdravotnických povoláních, zdravotních službách nebo zdravotním pojištění. Tyto předlohy by měl projednávat ve středu. Ve čtvrtek by se měl kromě školského zákona věnovat normám týkajícím se podnikání na kapitálovém trhu nebo o sociálních službách.
Horní parlamentní komora má projednat rovněž trojici předloh týkajících se odškodnění obětí komunistického režimu, novelu o válečných veteránech, zákon o kritické infrastruktuře nebo zákon o rychlejším využívání některých obnovitelných zdrojů energie. Na senátní stanovisko čekají rovněž novely o soudcích, soudních znalcích nebo úpravy občanského zákoníku.
Další schůze Senátu je podle Vystrčila naplánována na 23. a 24. července a poté až 27. srpna. V mezidobí se uskuteční zasedání senátních výborů a komisí nebo veřejné slyšení k budoucnosti českého sportu. "Senát žádné letní prázdniny mít nebude," dodal Vystrčil. S letní odstávkou naopak počítá Sněmovna s ohledem na dvouměsíční renovaci hlavního jednacího sálu a na kampaň před volbami poslanců na počátku října, i když má 13 neukončených schůzí.
Diskuze k článku ()