Vedení Ústavního soudu se dnes ujímá Josef Baxa

Brno 8. srpna (ČTK) - Do čela Ústavního soudu dnes nastupuje někdejší předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa. Ve funkci střídá Pavla Rychetského, který Ústavní soud vedl uplynulých dvacet let.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Třiašedesátiletý Baxa je ústavním soudcem dva měsíce. V justici působí od roku 1984, mezi roky 1998 a 2002 byl také prvním náměstkem tehdejších ministrů spravedlnosti Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského. Podílel se mimo jiné na přípravě a prosazení velké novely trestního řádu i na tvorbě nového institucionálního a procesního rámce správního soudnictví.

Předsedou tehdy nově zřízeného Nejvyššího správního soudu Baxu v lednu 2003 jmenoval prezident Václav Havel, ve funkci byl 15 let. Poté se stal předsedou jednoho ze senátů NSS.

Prezident Petr Pavel jmenoval minulý pátek Baxu předsedou Ústavního soudu s účinností ode dneška. Jeho místopředsedy jsou dosluhující soudce Vojtěch Šimíček a nově jmenovaná Kateřina Ronovská. Pavel při pondělní návštěvě vrcholných soudních institucí v Brně ocenil dvacetiletou práci Rychetského a věří, že Baxa na něj úspěšně naváže.

Ústavní soud funguje v České republice od července 1993, jeho úkolem je ochrana ústavnosti a základních práv a svobod vyplývajících z ústavy, Listiny základních práv a svobod a dalších zákonů.

Soud nyní prochází personální proměnou. Letos ho posílil nejprve vysokoškolský pedagog Jan Svatoň, poslední kandidát bývalého prezidenta Miloše Zemana. Pavel poté navrhl soudce Baxu a Danielu Zemanovou a ústavního právníka Jana Wintra. S nominacemi uspěl v Senátu, stejně jako později, když navrhl profesorku brněnské právnické fakulty Ronovskou a soudce Veroniku Křesťanovou s Robertem Fremrem, bývalým místopředsedou Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu.

Nejvíce pozornosti zatím vyvolala nominace pětašedesátiletého Fremra, a to kvůli jeho působení v předlistopadové trestní justici. Pavel jej prozatím nejmenoval, chce prověřit a konzultovat s odborníky nové informace o Fremrově rozhodování před listopadem 1989. Už dříve média informovala o kauze Olšanské hřbitovy, kde obžalobu zmanipulovala komunistická tajná policie (StB). Poté senátoři Marek Hilšer z klubu Starostů a Hana Kordová Marvanová (za ODS) upozornili na to, že Fremr mezi lety 1983 a 1985 soudil přes stovku lidí za tehdy nelegální opuštění republiky.

Prezident Pavel tak dnes jmenuje ústavní soudkyní pouze Veroniku Křesťanovou. Uprázdněné zůstane jedno soudcovské místo z 15.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články