Jak jsme pomohli získat EU občanství v době po brexitu

Jedná se o skutečný příběh 21letého občana Velké Británie z Londýna, který chtěl v sezóně 2021/2022 pracovat jako instruktor lyžování v Rakousku a Švýcarsku.

Senior Associate, bnt attorneys-at-law s.r.o.
Brexit a GDPR
Foto: Shutterstock

Freddie měl bohužel pouze britské občanství a po skončení přechodného období po brexitu to bylo možné jen s obrovským papírováním. Jeho babička, která také žije v Londýně, se však narodila v Německu v roce 1923. Stephan Heidenhain pro něj a celou jeho rodinu po více než 80 letech od doby, kdy jeho babička musela emigrovat z Berlína, zajistil německé občanství.

V roce 1939 uprchl profesor Oskar Fehr z Berlína se svou ženou a dvěma nezletilými dcerami, mladší z nich byla Kitty Lucie Alice, narozená v prosinci 1923. Prof. Fehr, ročník 1871, jeden z nejznámějších německo-židovských oftalmologů působících ve Virchowově nemocnici (nyní Charité) v Berlíně, byl protižidovskými zákony nacistického Německa vyštván z vlastní kliniky. Jeho poslední věci byly zkonfiskovány v Hamburku při nalodění na loď do Velké Británie krátce před vypuknutím války. Bezprostředně poté byl internován na ostrově Man jako „nepřátelský cizinec“. Když se chtěl vrátit k práci jako zkušený odborník, musel ve svých 70 letech znovu studovat, protože jeho diplomy nebyly ve Velké Británii uznány. V listopadu 1941 se celá rodina stala občany bez státní příslušnosti, když jim bylo odebráno německé občanství a veškerý majetek, který ještě zůstal v Německu, byl zabaven na základě nechvalně známého 11. nařízení k říšskému zákonu o občanství. Prof. Fehr však dokončil studium, znovu začal pracovat na klinice a jako osmdesátiletý ordinoval až do poloviny 50. let. Profesor Fehr a jeho rodina se jako naturalizovaní občané Velké Británie ve Spojeném království úspěšně integrovali.

V říjnu 2021 zprostředkovala společnost bnt žádost Kitty Fehrové, tehdy již 97leté, u německého velvyslanectví v Londýně a Spolkového správního úřadu (BVA) v Kolíně nad Rýnem o udělení německého občanství, přičemž se postarala o vyřízení podkladů k žádosti a archivní rešerše v Německu a ve Spojeném království k doložení podmínek žádosti podle čl. 116 odst. 2 německé ústavy a udržování komunikace s BVA. Ve věku 98 let bylo Kitty, její dceři Helen Glanvilleové, ředitelce londýnské společnosti Hawkeye Media group, která se zabývá školením v oblasti krizových médií, a jejímu vnukovi Freddiemu po 80 letech uděleno německé občanství.

Pokud i vy plánujete získat občanství EU z důvodu práce, brexitu apod., a máte-li vazbu na některou ze zemí EU, např. na Německo, Rakousko, Českou republiku nebo Slovensko, kontaktujte nás. Uvidíme, co pro vás můžeme udělat.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články