Pět otázek pro Anetu Průšovou a Tomáše Ryzu: Compliance - Teorie a praxe

JUDr. Aneta Průšová, Ph.D. a JUDr. Mgr. Tomáš Ryza přišli se skvělou myšlenkou - představit studentům práv obor compliance. Jejich nový předmět Compliance – Teorie a praxe startuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy koncem února. Na co se mohou účastníci těšit? A jak se ke compliance Aneta a Tomáš dostali? I na to jsme se jich zeptali v následujícím rozhovoru.

Koncem února začínáte na Právnické fakultě Univerzity Karlovy učit nový předmět Compliance – Teorie a praxe. Co Vás ke compliance a nápadu začít tuto oblast vyučovat přivedlo?

AP: Oblast compliance tvoří podstatnou část mé advokátní praxe, a tedy vidím, že se zcela jednoznačně dotýká činnosti každé společnosti či podnikatele. Ačkoli na Právnické fakultě UK začaly v posledních letech vznikat praktické předměty specializující se na nové právní oblasti, problematika compliance stále nebyla komplexně vyučována.

Proto jsem chtěla tento stav změnit, a to nejen s cílem představit studentům tuto disciplínu, ale i předat jim zkušenosti z praxe.

TR: Já jsem to měl dost podobné. Moje cesta do compliance začala úplně náhodou, když mi současná kolegyně z práce před lety napsala na Linkedin, aby se dozvěděla více o práci asistenta poslance a já tou dobou zvažoval, že bych šel do consultingu. Tak jsme si zašli na kafe vyměnit zkušenosti a já zjistil, že compliance by mohlo být mnohem lepší volbou. Přitom na Právnické fakultě UK jsem o něm do té doby vůbec nikdy neslyšel. Když jsem o pár let později vymýšlel okruh svého výzkumu v rámci doktorského studia, bylo mi jasné, že se musí nějak compliance dotýkat, protože jsem si již tou dobou pohrával s myšlenkou compliance na fakultě učit. Nevěřím moc na náhody, takže asi platí, že společné zájmy se vždy potkají, a když jsem poznal Anetu, tak cesta předmět nepřipravit a nechat situaci být šla rychle ze stolu.

AP: Je to tak. Byla jsem tehdy hodně překvapená, jak stejné zájmy a vize týkající se compliance a jeho budoucnosti na fakultě máme. Stačilo pár setkání a na stole jsme měli nový předmět i s osnovou. Katedra právních dovedností v čele s doktorem Urbanem nám tehdy vyšla velmi vstříc a podpořila nás v tomto projektu, za což mu patří velké díky.

Jakým způsobem byste compliance přiblížili těm, kteří s touto oblastí nemají zkušenost? O co se vlastně jedná a co vše si pod compliance můžeme představit? 

TR: Všechno. :D Ale jinak, já se s tímhle dotazem setkávám docela často. Nejčastěji odpovídám, že hlídám svému zaměstnavateli záda, aby měl spokojené klienty a nedostal pokutu. Jsem si však vědom, že je to obrovské zjednodušení mé práce. Jedná se o komplexní dodržování regulace, norem a etických standardů, které se na činnost regulované společnosti vztahují.

Základem compliance je neustálé monitorování regulace a jejich změn. Následně pak probíhá vyhodnocení jejich dopadů na společnost a průběžné nastavení a úpravy pravidel vnitřního fungování společnosti a chování ke klientům. Toto se dost překrývá s prací právního oddělení, nicméně compliance se více zaměřuje na veřejnoprávní dopady soukromé činnosti společnosti a spokojeného klienta, zatímco právní oddělení více směřuje k hlídání soukromoprávních dopadů a zájmů podnikající společnosti jako takové. 

AP: Souhlasím s Tomášem, compliance jako pojem je velmi široké a spadají pod něj jakákoli pravidla a normy, které upravují činnost regulovaných osob. A to nemám na mysli pouze normy právní, ale i etické.

Současně vnímám compliance jako určitou dovednost či přístup, jak zacházet s riziky a důsledky, jež z nich mohou vyplynout. Compliance v zásadě tvoří proces vyhledání potenciálních rizikových situací, vyhodnocení jejich závažnosti a následně proces implementace opatření k jejich odstranění či alespoň zmírnění.

TR: A nesmíme zapomenout na průběžné kontroly. Compliance systém nestačí jednou nastavit, ale musí se stále challengovat. Je to nikdy nekončící proces, u něhož nikdy nevíte, kam vás zavede.

Proč je compliance v dnešní době tak důležité?

AP: Compliance je důležité, protože se již dnes dotýká ve větší či menší míře každé společnosti či podnikatele. Zároveň za nedodržování těchto pravidel hrozí poměrně vysoké sankce, jejichž horní hranice dnes dosahují několik desítek milionů CZK, popř. jsou stanoveny jako určité procento z obratu regulované osoby.

Ukládání takto vysokých pokut je v našem právním prostředí spíše výjimkou, nicméně už jen pouhá možnost uložit tyto vysoké pokuty dává jasný signál, jak důležité compliance pro zákonodárce je.

TR: Za mě jsou pokuty něco, s čím musíme určitě operovat. Nezapomínal bych ale ani na další cíl compliance, který leží v rovině ochrany zákazníka. A profitují z toho i regulované společnosti. Díky compliance regulované společnosti často připravují produkty či služby, které jsou mnohem transparentnější již svým složením a které sice nemusí přinášet tak vysoké marže, nicméně zákazník jim rozumí a nemá potřebu je následně zpochybňovat či reklamovat kvůli překvapení z jejich fungování. Tím dochází k budování dlouhodobého „zdravějšího“ vztahu s klientelou.

Vyučuje se compliance i na jiných právnických fakultách v ČR, nebo jste v tomto směru průkopníky?

AP: Momentálně nevím, zda se na jiných právnických fakultách učí compliance či obdobné předměty.

TR: Když jsem nám tehdy dělal rešerši, našel jsem předmět týkající se compliance pouze na ČVUT a VŠE. Z právnických fakult jsem nenašel s tímto názvem žádný kurz. Nemohu ale vyloučit, že tato problematika není součástí jiného předmětu.

AP: U nás, na Právnické fakultě UK, je vyučován předmět Corporate Governance, který může působit blízce, nicméně zařazením i obsahem jde zcela jiným směrem.

Co mohou studenti od předmětu očekávat? Budete se v rámci výuky zaměřovat i na praktickou stránku této oblasti?

AP: To je jedním z hlavních cílů našeho předmětu. Studenti by si měli vyzkoušet na konkrétních příkladech (case study) principy compliance a jednotlivé kroky při nastavování Compliance Management Systému. Chceme jim poskytnout nejen základní (teoretický) přehled o této problematice, ale rovněž dát jim i prostor vyzkoušet si ji na reálných situacích tak, aby byli lépe připraveni do praxe.

Jeden seminář dokonce strávíme se studenty na Finančním analytickém úřadě, během něhož se studenti dozví, jak k problematice AML přistupuje i regulátor.

TR: Když jsme s Anetou nad koncepcí předmětu přemýšleli, shodli jsme se, že nechceme jen kopírovat a na jednom místě soustředit znalost z vybraných dílčích zákonů. Naopak, chtěli jsme nabídnout co nejpraktičtější pohled a dát studentům možnost získat a procvičit si praktické dovednosti, které budou moci využít v praxi, a to například v interních korporátních právních odděleních, v dohledových orgánech nebo jako externí poradci – advokáti v oblasti compliance.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články