Rekodifikace | redakce | 05.09.2014

Ústavně právní výbor sněmovny prý doporučil novelizaci občanského zákoníku Zdroj: Fotolia

Ústavně právní výbor sněmovny prý doporučil novelizaci občanského zákoníku

V dnešních dnech probíhá výjezdní zasedání Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ve Špindlerově Mlýně byla dnes na pořadu novelizace občanského zákoníku, kterou v současné době připravuje Ministerstvo spravedlnosti.

redakce

redakce

redakce

Poslanci se podle tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti jednomyslně shodli, že souhlasí s novelizací kodexu v rozsahu potřebných změn. „Ústavně právní výbor jednoznačně doporučil, aby byl zákoník novelizován, ale nechceme se dopustit chyby na druhou, tzn. přijmout novelu bez důkladné analýzy a odůvodnění potřebnosti jednotlivých změn,“ uvedl během zasedání předseda výboru Jeroným Tejc.

Zasedání se účastnil i první náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán, pod jehož vedením novela vzniká. „Pro nás je důležité, že se ústavně právní výbor postavil k potřebnosti novely velmi konstruktivně. Shodli jsme se, že problémy, o nichž už víme, je třeba vyřešit hned a nečekat, až lidem opravdu ublíží,“ uvedl.

(Pozn. redakce: Informace byla přejata z páteční tiskové zprávy Ministerstva spravedlnosti.)

Z expertní komise odchází její členové

Jak to s novelou občanského zákoníku dopadne si však budeme muset ještě počkat. V médiích se objevily zprávy o tom, že se expertní komise Ministerstva spravedlnosti, která se měla na novele civilního kodexu pod vedením prvního náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána podílet, rozpadá. Vystoupit z ní měli prof. Jan Dědič a doc. Ivana Štenglová, neboť byli původně přizváni k technické novele, která však v některých oblastech přerostla ve změny koncepční. V komisi naopak setrvávají prof. Irena Pelikánová a JUDr. Ljubomír Drápal.

Odborné kolegium pro občanské právo požaduje provedení analýzy

Proti novele v podobě, jak byla zveřejněna na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti, vystoupily na tři desítky expertů na občanské právo. Členem této skupiny je i hlavní tvůrce kodexu prof. Karel Eliáš a dalších šest profesorů občanského práva. Konečné usnesení z prvního jednání, které obsahuje jednak informace o ustavení odborného kolegia pro občanské právo při Ústavu státu a práva AV ČR, a dále stručné závěry z tohoto jednání, bylo adresováno ministryni spravedlnosti Heleně Válkové a jejímu prvnímu náměstkovi Pelikánovi.

"Nevymezujeme se proti novelizaci jako takové. Ale i proto, že většina z nás dlouhodobě působi též v praxi, dospěli jsme k závěru, že připravovaná novela praxi vstříc nevychází. Spíše směřuje k vytvoření koncepčně jiného zákoníku, a tím i k rozkolísání právní jistoty. Rozsah uvažovaných změn je mimořádný," píše se v usnesení. Členové kolegia však projevili i ochotu pomoci s původně proklamovanou analýzou fungování rekodifikovaného hmotného práva v praxi. Nevyloučili ani variantu spolupráce na samotné novelizaci občanského zákoníku.

občanské právo rekodifikace novela zákona

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 3 komentářů

Ivo Telec | 06.09.2014 14:11
Další zpráva

http://www.denik.cz/z_domova/komisi-expertu-k-posouzeni-obcanskeho-zakoniku-opustila-polovina-clenu-20140906.html

Ivo Telec | 06.09.2014 14:13
Zasedání ústavně-právního výboru sněmovny

Pokud jde o včerejší zasedání ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny a o tiskovou zprávu Ministerstva spravedlnosti o tom, z níž podle všeho vycházela redakce Právního prostoru, nejsem si jist, zda tato tisková zpráva (a potažmo i sdělení redakce zde) je věrným obrazem toho, co na zasedání výboru skutečně zaznělo.

Ivo Telec | 08.09.2014 11:56
Odlišná zpráva je zde:

http://www.novinky.cz/domaci/347055-poslanci-cupovali-zmeny-v-obcanskem-zakoniku.html

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články