Pokerové turnaje spadají pod loterijní zákon

Dne 21. 8. 2014 Nejvyšší správní soud ve věci sp. zn. 9 Afs 150/2013 řešil otázku, zda je pro zákon o loteriích relevantní, že o výhře či prohře rozhoduje vedle náhody také ve značné míře schopnost jednotlivých hráčů.

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Ústavní soud, daňový balíček
Foto: Fotolia

Asociace českého pokeru tvrdila, že pokerové turnaje nespadají pod režim loterijního zákona, neboť generální klauzule v § 1 odst. 2 předpokládá, že o výhře nebo prohře rozhoduje náhoda, přičemž v pokeru se projevují také psychologické, strategické, matematické a další dovednosti jednotlivých hráčů. Nejvyšší správní soud však upozornil, že loterijní zákon nestanoví, v jaké míře musí být náhoda ve hře zastoupena (zda v převažující či podstatné míře), ale zcela jistě musí být ve hře přítomna v míře nezanedbatelné.

Pokud jde o díl náhody, pak Nejvyšší správní soud zastává názor, že pravděpodobnost výhry není u hry Texas Hold'em dána pouze dovedností hráče, ale také úvodním rozdáním karet. Dle soudců, v situaci, kdy proti sobě budou stát dva hráči světového formátu, se jejich dovednosti navzájem eliminují a nehrají již tak velkou roli, jako úvodní rozdání karet. Náhoda je proto nedílnou součástí hry a loterijní zákon se tak na pokerové turnaje vztahuje.

Především však jsou turnaje v karetních hrách obsaženy v demonstrativním výčtu v § 2 písm. m) loterijního zákona.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články