Čerpání z webových stránek je vždy dokazování

Informace publikované na veřejně dostupných webových stránkách nepředstavují notorietu. Každou webovou stránku, ze které se v řízení čerpají poznatky, je třeba zdokumentovat ve spise, jelikož jde o provedený důkaz.

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

V řízení o přestupku (překročení nejvyšší povolené rychlosti řidičem motorového vozidla) byla při ústním jednání vznesena námitka, že je třeba prokázat, kdy došlo ke změně dopravního značení v místě přestupku. Úředník se po tomto jednání podíval na mapy od Googlu, z nichž usoudil, že ke změně dopravního značení došlo a vydal rozhodnutí. Rozsudkem Nejvyššího správního soudu, sp. zn. 5 As 345/2017, bylo toto rozhodnutí zrušeno.

Nejvyšší správní soud rozhodnutí zrušil jednak z toho důvodu, že se námitkou účastníka správní orgán nedostatečně zabýval, když nepostavil na jisto, kdy přesně došlo ke změně dopravního značení (tj. zda před spácháním přestupku, či později), a jednak, že tímto postupem odepřel účastníkovi právo vyjádřit se k podkladům rozhodnutí. Účastník se o tomto zjištění (důkazu) totiž dozvěděl až z odůvodnění rozhodnutí a nemohl se k němu vyjádřit. V neposlední řadě bylo pochybením, že o nahlížení do internetových stránek nebyl učiněn záznam do spisu, jak požaduje judikatura. Podle rozsudku NSS, sp. zn. 1 As 33/2011, musí obsah internetových stránek, které se berou při rozhodování v potaz, být zachycen ve spisu (tiskem nebo na nosiči dat) a označen datem pořízení.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články