Soudní přezkum přestupku na návrh poškozeného

Nejvyšší správní soud v rozsudku sp. zn. 5 As 139/2014 potvrdil právní názor, podle kterého je navrhovatel v řízení o přestupku, který lze projednat pouze na návrh, k podání žaloby legitimován pouze podle § 65 odst. 2 soudního řádu správního.

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

Jelikož je navrhovatel v řízení o přestupku, který lze projednat pouze na návrh, k podání žaloby legitimován pouze podle § 65 odst. 2 soudního řádu správního. Nemá v takovém případě poškozený zásadně možnost žalovat pro nesprávné právní posouzení, ale pouze pro zásah do svých procesních práv.

Nicméně v daném případě poškozený argumentoval tím, že nebyly dostatečně zjištěny skutkové okolnosti (jednání pachatele nebylo prokázáno) a správně vyhodnoceny důkazy, což dle Nejvyššího správního soudu mezi procesní práva poškozeného patří. Soud proto musí v takovém případě zkoumat, zda byly v přestupkovém řízení soustředěny v úplnosti všechny důkazní prostředky a provedeny důkazy zákonným způsobem, což může mít ve svém důsledku vliv i na samotné právní posouzení, které je z pozice poškozeného samostatně nežalovatelné.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články