Menu

Judikatura

Odůvodnění ekonomicky nevýhodného prodeje

JudikaturaSprávní právoMgr. Martin Eliášek14.06.2018
Mgr. Martin Eliášek14.06.2018

Pokud se obec při prodeji obecního majetku rozhodne nevyužít ekonomicky nejvýhodnější nabídku, musí být tento postup odůvodněn. Zákon o obcích ale nestanoví formu takového odůvodnění...

Ve sporu sp. zn. 3 As 302/2016 Nejvyššímu správnímu soudu stačilo, že byli s relevantními okolnostmi a důvody seznámeni v době rozhodování obce přípisem relevantní aktéři.

Existenci legitimních důvodů, pro které se obec rozhodne odchýlit od ekonomicky výhodnější nabídky nelze dokládat až ex post v soudním řízení. A ačkoliv je žádoucí, aby byly tyto důvody zachyceny například v podkladech pro rozhodnutí nebo ideálně přímo v textu usnesení, je zcela dostatečná znalost relevantních okolností a důvodů pro postup obce před vydáním předmětného rozhodnutí – což bylo dokázáno chováním aktérů a datovanými přípisy. V daném případě důvodem, proč byl pozemek prodán obyvatelce obce nebyla diskriminace obyvatel jiných obcí (jak namítal stěžovatel), ale to, že nabyvatelka vlastnila pozemky s pozemkem sousedící, na jejich vyčištění vynaložila nemalé finanční prostředky a měla špatné sousedské vztahy se stěžovatelem, které by prodejem jen eskalovaly. Vzhledem k tomu, že stěžovatel tyto důvody nevyvracel, soudy je považovaly za legitimní, a to i přes jejich absenci v textu usnesení.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři