Právo majitele sousedního pozemku na účast v řízení o povolení studny

V době sucha a stále častějších žádostí o stavbu studní, může být relevantní rozsudek Nejvyššího správního soudu, sp. zn. 4 As 227/2018, který přiznává sousedům právo být účastníkem stavebního řízení při výstavbě studny.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Okruh účastníků řízení při výstavbě studny, jakožto vodního díla, se řídí vodním zákonem. Ten však obsahuje pouze dílčí úpravu účastenství, proto se podpůrně použije také stavební zákon. Naopak správní řád se nepoužije. Podle § 109 odst. 1 písm. e) stavebního zákona, účastníkem stavebního řízení je vlastník sousedního pozemku nebo stavby na něm, může-li být jeho vlastnické právo prováděním stavby přímo dotčeno. Tak tomu je, pokud navrhovaná stavba může ovlivnit kvalitu a množství vody ve studni, která náleží sousedovi. V takovém případě má dotčený soused také být účastníkem řízení o povolení nakládání s podzemními vodami.

Soud však dodává, že smyslem účastenství souseda v řízení je pouze podávání námitek týkajících se potenciálního dotčení na jeho právech konkrétním navrženým způsobem provádění stavby, a může se ukázat, že tyto námitky nejsou důvodné. Nejde tak o to, že by se stavbou studny musel soused souhlasit.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

stavební právo

Líbil se vám náš článek, prosím, ohodnoťte ho

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články