Menu

Judikatura

Regulace plavby plavidel obecní vyhláškou

JudikaturaSprávní právoMgr. Martin Eliášek09.07.2017
Mgr. Martin Eliášek09.07.2017

Ústavní soud nálezem, sp. zn. Pl. ÚS 3/17, zrušil obecně závaznou vyhlášku města Brna, která zakazovala plavbu malých plavidel na konkrétně vymezených úsecích Brněnské přehrady.

Obec při vydávání obecně závazných vyhlášek nemůže upravovat otázky, které jsou vyhrazeny pouze zákonné úpravě, nebo otázky, které jsou již upraveny předpisy práva veřejného či soukromého, překrývají-li se předmět a cíl obojí regulace. Z toho vycházel Ústavní soud, když nálezem, sp. zn. Pl. ÚS 3/17, zrušil obecně závaznou vyhlášku města Brna, která zakazovala plavbu malých plavidel na konkrétně vymezených úsecích Brněnské přehrady.

Plavbu na účelových vodních cestách upravuje mj. vyhláška ministerstva dopravy č. 46/2015 Sb., která na Brněnské přehradě umožňuje plavbu pouze určitým malým plavidlům. Vyhláška města Brna tuto plavbu dále omezila na konkrétní místa a čas s odůvodněním, že se snaží předejít narušování veřejného pořádku a ohrožení zdraví a majetku osob, a že chce vytvořit příznivé podmínky pro užívání vodní nádrže pro amatérský a profesionální sport. Ústavní soud však konstatoval, že tyto cíle se překrývají s cíli sledovanými zákony a prováděcími předpisy (zejm. zákon o vnitrozemské plavbě a zákon o vodách) a brněnskou vyhlášku zrušil. Nebyl přijat názor pěti ústavních soudců, že vyhláška zákonným cílům neodporovala, ale toliko je konkretizovala se znalostí místních poměrů.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři