Menu

Judikatura

Státní zastupitelství a převod obecního majetku

JudikaturaSprávní právoMgr. Martin Eliášek03.08.2016
Mgr. Martin Eliášek03.08.2016

Státní zastupitelství může podat návrh na zahájení občanského soudního řízení o neplatnosti smlouvy o převodu vlastnictví v případech, kdy "při jejím uzavírání nebyla respektována ustanovení omezující volnost jejich účastníků". Nejvyšší soud se v rozsudku, sp. zn. 30 Cdo 999/2015, zabýval otázkou, zda se to vztahuje i na převod obecního nemovitého majetku, ke kterému došlo bez souhlasu zastupitelstva.

Ačkoliv se z laického pohledu odpověď jeví zřejmá, soudy dospěly nejprve k závěru, že nutnost souhlasu zastupitelstva není omezením volnosti účastníků smlouvy a tudíž státní zastupitelství není oprávněno uplatnit u soudu tuto (na první pohled zřejmou) absolutní neplatnost.

Tento názor však Nejvyšší soud ve výše uvedeném rozhodnutí odmítnul, když de facto konstatoval, že jde o omezení volnosti starosty nakládat s obecním majetkem. Státní zastupitelství tedy může u civilního soudu zahájit řízení o neplatnosti smlouvy o převodu obecního vlastnictví i v situaci, kdy starosta obce uzavřel smlouvu o převodu nemovitosti bez předchozího rozhodnutí zastupitelstva obce, jemuž podle obecního zřízení taková výhradní pravomoc náleží.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři